A všichni, jdeme si zaběhat! | Noční běžci I

28. září 2014 v 16:48 | napsal: Tom *Levi* Pečinka (17) |  KNIHY
A bude to delší běh. Ale garantuji vám, že si to užijeme!

Noční bězci I
Základní informace:

Napsal: Lynn Flewelling
Překlad: Hana Vlčinská
ISBN: 978-80-7398-120-4

Anotace:


"Bude válka. Vše nasvědčuje tomu, že po dlouhé době míru Plenimar připravuje mohutné válečné tažení proti svým sousedům - Skale a Myceně. Kdysi spojenci sjednocení pod vládou hierofantů, nyní nepřátelé znesváření bojem o půdu a moc. Plenimarští touží po vítězství ve válce tak silně, že jsou ochotni spolčit se s mocnostmi, vyvolanými tou nejtemnější magií! Jenže stane se něco, s čím ve svých plánech nepočítali… Když je Alek z Kerry uvězněn za zločin, který nespáchal, očekává jistou smrt. To však netuší, že od tohoto okamžiku bude ve svém životě hledět smrti do očí ještě mnohokrát… Také ovšem netuší, že jeho spoluvězněm bude Seregil z Rhíminee, muž tajemného původu i minulosti, muž mnoha tváří - tulák, špeh, bard, zloděj i šlechtic. Alek se stává Seregilovým učedníkem. Brzy cestuje po krajích, o nichž ani nevěděl, že existují, vstříc válce, o jejíž hrozbě neměl ani tušení. Netrvá dlouho a se Seregilem se zapletou do zlověstného spiknutí, které sahá hlouběji, než si dovedou představit, a které je, pokud selžou, může stát mnohem víc než jen jejich životy. Ale osud je stejně nepředvídatelný jako Alekův nový učitel, a tentokrát by je mohlo potkat… ŠTĚSTÍ VE STÍNECH."


Recenze:


Ze začátku musíte dát knize čas. Prostě klasika. Né každý vás zvládne hned od první strany totálně nadchnout. Ale rozhodně čtěte dál! Protože kniha se pomalu rozjede až do kulervoucího finále - a není to to typický Knaakovský finále, kdy při nelogických zvratech máte chuť proskočit zavřeným oknem, ale pořádné propracované zakončení jednoho z nejlepších úvodů knižních sérií.

Ale nebojte, nejen finále, nýbrž celá kniha je opravdu čtivá. A to vlastně polovinu knihy prolenošili a druhou proflámovali. Zejména na prvním díle je vidět, jak autorka dokázala z nudných scén udělat něco, od čeho neodtrhnete oči. Tohle dokáže opravdu jen velmi málo autorů - napadá mne například Jeff Grubb.

Rozhodně očekávejte, že vás kniha více než mile překvapí. Flewellingová totiž vytvořila něco, o co se mnozí neúspěšně pokouší. A to kompletní propracovaný svět plný úžasných reálií, rodokmenů a politiky. Prostě svět, který má grády. Samozřejmě, že je tu co vytknout. Kupříkladu si zcela určitě mohla víc dát záležet na severních zemí, kde vlastně celý příběh začíná a děj se k němu dost často vrací. Co mě nejvíc zarazilo, bylo že jeden luk, který vyráběl místní zbrojíř, byl známý až daleko na jihu; a co víc, ve třetí knize ho znaly i Tír faelové, kteří žijí daleko za mořem. Musím se přiznat, že toto jsem jí nevěřil.
Ale i přes to je vidět, že si s tím autorka pořádně pohrála.

Plusy a mínusy:

+ Propracovanost, čtivě napsáno
- Pár mezer v navržení světa tu přeci jen je

Verdikt:

Skvělý začátek série, která vás nejen nezklame, ale nabudí vás tak, že si ve 4 ráno rozečtete druhý díl. - 95%
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 "Wulfi" "Wulfi" | 28. září 2014 v 16:58 | Reagovat

Fakt dobrá recka, kolego! Těším se na další. :)

2 Maťa Maťa | 28. září 2014 v 17:49 | Reagovat

Ja som túto knihu dočítala tuším minulú nedeľu a tiež sa mi moc páčila :) Teším sa na ďalší diel, zajtra si ho idem vyzdvihnúť :3

3 "Levi" "Levi" | 28. září 2014 v 18:37 | Reagovat

Další díl je taky dobrý :) ale myslím, že první díl je nejlepší

Ikdyž kamarádka tvrdí opak...ale to čistě jen z důvodu, který nebudu říkat, abych nespoileroval ;)

Ale až na to narazíš, tak poznáš proč kluk říká že se mu druhý díl líbí míň než prví a holka naopak :D ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama