DAREBÁK FAKUJE VŠECHNY ZAJETÝ PŘEDSTAVY O DĚTSKÝCH HRDINECH | DAREBÁK

22. července 2014 v 10:58 | napsal: Kevin *Wulfric* Scherrer (16) |  KOMIKS

Legendární komiks od tvůrce Sin City: Město hříchu nebo 300: Bitva u Thermopyl konečně v Česku! A přestože má jen 48 stránek a očekává se od něj, že to bude jen prťavá jednohubka, bude to pro všechny čtenáře fakt jízda.

Darebák
Základní informace:

Autor: Frank Miller, Simon Bisley
Počet stran: 48
Vydal: Comics centrum
ISBN: 978-80-86839-71-4


Recenze:


Co na Darebákovi ihned zaujme, je jeho velikost - je obrovskej! Spíš než jako regulérní komiks působí dojmem uměleckého díla (Millerovi a Bisleyovi fanoušci jistě dají zapravdu). Zajímavé je také neobvyklé zpracování obálky, kdy nápisy a důležitý text mají jinou povrchovou úpravu, než zbytek obálky. Na omak to působí dobře.

Další věcí, která zaujme, jsou - světe div se - barvy. Paleta, kterou si kolorista Angus McKie pro Darebáka vybral, je nádherná. Temné, pastelové barvy, k tomu jemné stíny a hrubé odlesky světel. To vše perfektně dokresluje skličující atmosféru komiksového světa.

Třetí a nejlepší věcí na Darebákovi je sám darebák. Jason je takový malý klučina, který servítek neviděl snad ani z toho rychlíku; mluví tak, že by se i dlaždič začervenal, a hulí jak fabrika. Stejně tak, jako na obálce ukazuje prostředníček všem, kteří nad komiksy ohrnují nos, on sám svou existencí ukazuje fakáče všem zajetým představám o dětských hrdinech. Jason je třicetiletý týpek v těle desetiletého děcka a už jen tahle kombinace je geniální.

Darebák působí jako komiksová černá díra. Ihned čtenáře vcucne, pak ho protáhne vším možným i nemožným, a než se naděje, vyflusne ho někam do vzduchoprázdna, kde si bude marně lámat hlavu nad tím, co to sakra bylo. Přestože má komiks jen 48 stránek a očekává se od něj, že to bude jen prťavá jednohubka, bude to pro všechny čtenáře fakt jízda. Taková, že ke konci se dostaví pocit, že se děj nestačil ani pořádně rozjet a už to skončil. Zkrátka, co stránka, to bomba. Tedy, skoro každá.

V jednom momentě prožívá hlavní hrdina určitou scénu dvakrát po sobě. Je pochopitelné, že Bisley chtěl navodit dokonalý dojem deja vu, ale nevypadá hezky, že prakticky veškerá práce, kterou si s tímhle deja vu pocitem dal, bylo jen zmáčknutí ctrl+c/ctrl+v. Stačilo by jen trochu prohodit okénka, scény nebo ty záběry alespoň trochu poupravit.

Tohle je ale jediná vada na kráse, jinak je Darebák fakt pecka. Nikde nic nedrhlo, žádná z postav nemluvila víc, než by měla a už vůbec nebyla nuda (na nudu ani nebyl pořádně čas). Čtenáře by mohlo nanejvýš mrzet, že Darebák je jen one-shot, protože Jasonův svět by si rozhodně zasloužil víc pozornost - má prostě potenciál.


Plusy a mínusy:

+ Akční, dobře zvolená paleta, charakter hlavního hrdiny, velikost komiksu, atmosféra.
- Odfláknutý deja-vu efekt.


Verdikt:

Sice to bylo dost krátké a pokračování se nejspíš nedočkáme, stálo to za to! - 99%

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama