BLOGGERSKÉ FIRMY A NAPROSTÉ MRHÁNÍ PENĚZI

24. července 2014 v 12:35 | napsal: Kevin *Wulfric* Scherrer (16) |  Wlčí vytí

Je mi velkým potěšením vám zkazit čtvrteční poledne svým novým článkem z rubriky Wlčí vytí; rubriky, která je tu od toho - jak jistě všichni dobře víte - aby svým čtenářům způsobila vztek, zvýšení krevního tlaku, způsobila svrbění pěstí, rozostřené vidění, agresivní a destruktivní chování, nepříčetnost, pálení žáhy a řitolití. Tedy, jen těm čtenářům, kterých se týkají probíraná témata. Ti ostatní jsou z obliga a mohou se klidně začíst do nového, zcela sluníčkového článku. :)
Vizitky. Jsou všude kolem nás. V každém šuplíku, peněžence, v každičkém zapadlém koutě. Leží tam, čekají a osnují děsivou pomstu...
Dobrá, možná tam jen poklidně leží a nic neosnují (aspoň doufám), ale nejspíš se shodneme, že jich je všude hrozně moc a že je má každý. A to je téma dnešního wlčího vytí.

Kromě toho, že jsem blogger, jsem i grafik. Sice zatím studuji "jen" první ročník, ale už mám za sebou dvě kompletní firemní identity (loga, bannery, vizitky, webovky a další věci, které jsou pro danou firmu nutné a na kterých chtějí logo firmy+firemní grafiku). Vizitky mě vždycky bavily dělat, protože jsou sice malé, ale každičký detail tu rozhoduje. Font, rozvržení, barvy, styl grafiky... A ačkoliv mě to fakt baví, nikdy mě nenapadlo, že bych si pro sebe jako bloggera udělal vizitku. Přijde mi to naprosto zbytečné plýtvání penězi i časem.
Vizitky se hodí pro někoho, s kým lidé chtějí být opravdu vážně v kontaktu, pro někoho, kdo se pohybuje v určitých kruzích, kde jsou vizitky nutností (například firmy nebo podnikatelé) a má co nabídnout. Pro živnostníka a jeho obchod, pro manažéra a jeho firmu, pro šéfredaktora a jeho časopis. Obyčejný člověk (Máňa od plotny nebo Pepa z depa), který nemá opravdu co nabídnout, by měl zůstat u papírků a tužky, protože vizitky jsou v jeho případě vyhozené peníze. Jak to myslím? Pokud nemá co nabídnout a jde mu jen o předání kontaktů a vizitky se nijak netýkají něčeho, co mu přináší zisky, pak mu nemůže přinést zisk (ani návrat peněz za vizitky) to, že je bude všude rozdávat. Pokud tedy nejste nějaká obří bloggerská firma, která má zisky z reklam a kupu spoznorů.

Tím kopu do nového trendu v blogerské komunitě, kdy si teď začal opravdu každý dělat vizitky. K čemu vám to je? Upřímně, dokážete si představit situaci, kdy vám o tu vizitku někdo skutečně řekne a to proto, že se s vámi chce domluvit na něčem opravdu seriózním - v případě knižního světa tedy nakladatel s nabídkou na recenze? Pokud se nepohybujete vyloženě mezi nakladately, šéfredaktory nebo jinýmou vrchností (o čemž pochybuju, protože většina bloggerů je zalezlá doma a datluje recenze nebo natáčí videa) a nechodíte na Festival Fantazie, pak asi těžko budou mít vaše vizitky smysl.
Pokud si to ale dokážete představit, ba se v kruzích pohybujete (a nemotáte), pak směle do vizitek.
Ano, je dobré někomu předat kontakt na sebe a na své stránky, ale jedna propiska stojí +- 10Kč (pokud nejste Klaus a nejezdíte do Chile na tiskové konference), papír (-ový ubrousek) mají vesměs všichni. 1000 kusů vizitek stojí 1000Kč, pokud najdete dobrou nabídku. Nicméně, tím vaše výdaje nekončí, připočítejte dopravu a pokud jste fakt drsní, tak v brzké době i další tisícovku, když to stihnete rozdat, ale to nechme být.

10Kč x 1000Kč.

Taky tu cítíte zbytečný mrhání penězi, které šlo využít i mnohem líp a víc ku radosti čtenářů? Ono je vcelku jednoduché čtenáře najít, ale těžké je udržet si je. A když už je máte, bloggeři, starejte se spíš o to, jak potěšit ty stávající, než jak rychle splašit nové.

Existují kvanta mnohem lepších a užitečnějších/originálnějších propagačních věcí. Najděte si ilustrátora a udělejte spolu nádherné plakáty s logem blogu, každý chce mít hezčí pokojík. Udělejte si nádherné záložky s logem blogu, každý si totiž potřebuje něčím založit knihu. Nechte si udělat placky nebo náramky, to teď každý miluje.
Chápete? Když už něco děláte a strkáte do toho peníze, tak ať to není jednostranný. Ať to není jen čistě informativní, ať to má nějakou praktickou složku, praktické využití. Protože vizitkou si každý jen vycpe peneženku a následně i koš.

Každopádně, moje peníze tu oknem nelítají; klidně si tedy kupujte vizitky, které skončí v koši, já radši koupím knihu do soutěže nebo udělám záložky, které udělají radost.


UPDATE: 24. 7. 2014 15:12
Jako beru, každýho věc, jak mnozí ráčili připomenout - nicméně, já jsem takový ukecaný člověk, takže mi tento fakt zas tak moc nevadí. takže tohle berte spíš jako jiný úhel pohledu, než hejt. Ve čtvrtém odstavečku se zmiňuji o tom, že když to dáváte právě lidem z vydavatelství/nakladatelství, jak to dělá třeba Medroš, pak má cenu dělat si vizitky. Jinak ale ne, podle mě. Otázkou pak je, nakolik je tedy moudré dělat zvlášť vizitky a zvlášť záložky, když můžete udělat jen záložky a na ně to všechno dát. (Navíc už jen to spojení - knižní blogger dává záložky místo vizitek - je dost originální).
Ano, vizitky působí lépe a profesionálněji, než naškrábané cosi na obalu od žvýkačky, ale zase rukou napsaný kontakt působí víc osobně.

"Nová doba, vše se modernizuje, blogy se mění vzhledově z útulných na podnikatelské, vývoj se nezastaví..."
Podle mě je to naprostá opičárna, divadýlko a'la zedník v saku, ne nová doba nebo vývoj. Blogger má být blogger, má mít blog a ne si "hrát na podnikatele" a tisknout vizitky, tašky, kalendáře, podložky pod myš, dopisní papír, kapesníčky s monogramem a podobný kraviny. Kdybych to otočil, tak je to jako kdyby si nakladatelství (jakožto podnikatelský subjekt) začalo najednou hrát na blog, neprofesionální, bez vizitek, bez čehokoliv, články s občasnýma hrubkama a ták. To prostě odporuje vší (i bleší) logice.

Jo, přiznávám, asi moc kalkuluju, ale na druhou stranu všichni chtěj všechno a pak nemají nic. Za prvé, za druhé těch vizitek tu bude za pár měsíců tolik, že to ztratí na dojmu. Když mi dal Medroš svoji vizitku, řekl jsem si: "Drsný, knižní blogger a má vizitku," bylo to originální a nikdo před ním to tu neměl, ale teď už bych z toho tak odvázaný asi nebyl. A ano, já mám teď co říkat, když jsem uvalil těžký peníz za samolepky, jejichž jediný využití je, že se někam nalepí (což je v rozporu s mým "nedělejte to jednostranné, dejte tomu i nějaké praktično"), pak ale člověk vidí, že to lidi mají na mobilech, peněženkách, sešitech, autech(!!), na lednici a... je to drsnej pocit, protože tím, že tu nálepku ten člověk někde má, mě viditelně podporuje, je to taková chodící reklama. Vizitku ale těžko uvidí někdo jiný, kromě toho, komu ji dáte.

Napadají vás nějaké jiné/lepší způsoby propagace?


 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 sussanah sussanah | Web | 24. července 2014 v 12:41 | Reagovat

Vizitky sice nemám, když nepočítám pracovní, a ani ji napovažuju za nutnou, ale ostatní nápady, jako záložky nebo placky, jsou fajn :-)

2 Kristie Kristie | E-mail | Web | 24. července 2014 v 12:47 | Reagovat

Mě osobně ty vizitky nijak netrápí, když někomu dělá radost je mít a má na to peníze, tak ať si je pořídí. Ale souhlasím s tím, že ty záložky nebo placky mi přijdou lepší, jop. :) Ovšem je zábavné sledovat, jak se ten trend s vizitkami šíří a jsem docela zvědavá, kolik lidí si je nakonec pořídí. :D :)

3 Aynarra Aynarra | Web | 24. července 2014 v 12:47 | Reagovat

Právě si mne přivedl na geniální nápad! A to, že si asi upletu náramek :D Ne se svým knižním blogem nebo tak něco... prostě náramek :D
No a co se článku týká. Vizitky vizitky, vizitku... vizitky kam se podíváš... Včera jsem tak brouzdala po facebooku a říkala si, co se to sakra děje. Všichni děláte vizitky, nicméně proč ne? Pokud si sami udělají návrh a jsou ochotni do toho vrazit své vlastní penízky, tak je to celkem jejich věc, řekla bych. A nikdo by jim to neměl vyčítat. Aspoň se zdokonalí v grafice a člověk nikdy neví...
Nicméně, osobně se k vizitkám pro svůj blog nemám. S grafikou to neumím a na střední jsme si o vizitkách povídali až moc.. ehm..

4 NikaRoovy NikaRoovy | Web | 24. července 2014 v 12:53 | Reagovat

Jo no, a pak jsou lidi jako moje bývalá spolužačka, kteří vizitky sbírají, na výletech obchází všechno co najdou a vyptává se, jestli nemají vizitku a když nějakou najde, je na vrcholu radosti a cení si je jako něco extra. :D
Já se tedy bez vizitek rozhodně obejdu, přestože by má vizitka udělala této slečně takovou radost. :D

5 David Holec David Holec | E-mail | Web | 24. července 2014 v 13:01 | Reagovat

Wulfric, představ si situaci. Jdeš si takhle večer po Moravském náměstí, usrkáváš si ze svého kelímku s lehce perlivou vodou, slunce zapadá a celkově to vypadá na krásný večer. Procházka prostě přijde vhod. Když tu náhle, od tramvajových zastávek, vidíš vycházet člověka. Kdo to jen může být? Samozřejmě za ním zajdeš, navážeš rozhovor a hle! On je to nakladatel. A v tuhle chvíli mu můžeš dát svou vizitku. Počkej, ty žádnou nemáš? Smůla! :D

Ale ne, vždyť je to každého věc. Já to třeba taky považuji za zbytečnost, ale když si uvědomím, kolik zbytečností jsem dělal já, tak je to fuk. Lidi se tím baví, však je to časem přejde. Vždyť to znáš.

6 NikaRoovy NikaRoovy | Web | 24. července 2014 v 13:10 | Reagovat

No a kdyby jednou hrozilo, že bych se nechala stáhnout trendem, je tu má pojistka, že jsem nevydělávající osoba a maminka by mi řekla asi tak... "na takové zbytečnosti ti nedám ani korunu!" takže tak :D
A z mých úsporů si upřímně radši zaplatím lyžák v Itálii :) :D

7 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 24. července 2014 v 13:12 | Reagovat

Co máš pořád s tím Vaškem? :-D

8 Míša Míša | Web | 24. července 2014 v 13:22 | Reagovat

Souhlas :) a slvele napady s plakaty a zalozkami!

9 Adelle R. Adelle R. | Web | 24. července 2014 v 13:42 | Reagovat

Hezky sepsaný článek. Já sama bych si asi vizitku neudělala, ale je fakt, že nad plackami uvažuju :D

10 JK JK | Web | 24. července 2014 v 15:15 | Reagovat

To, že si lidé zakládají blogy za účelem aby dostávali něco zadarmo, to jsem tak nějak (už) skousla. Ale proč si nechávají dělat vizitky, to (zatím) teda nechápu :-) Co bude příště? Pronajmou si kancelář?

11 Niviat Niviat | Web | 24. července 2014 v 18:21 | Reagovat

Já osobně si myslím, že když někdo vizitky chce, tak ať je má. V tomhle ohledu má každý využívat svůj vlastní rozum. Medrošovu vizitku mám jako záložku do diáře... a chci taky nálepku Wulfrionu! :-D

12 mona mona | 25. července 2014 v 0:56 | Reagovat

Druhej článek, kterej u tebe čtu a druhej, u kterýho fakt nevím, jestli se smát, nebo brečet. Řeknu ti to takhle - ty máš dojem (zcela legitimní, to zas jo), že na svym blogu můžeš psát všelijaký nesmysly. Někdo jinej má holt dojem, že jeho blog nemusí bejt jen přízemní blogísek s otřesnou grafikou, ale seriózní věc, ke který můžou patřit i vizitky, pokud je bloger chce mít. Každej to holt vidí jinak, ale doporučovala bych ti trochu omrknout zahraniční - jak knižní, tak i jiné blogery - možná totiž zjistíš, že to, co se tady v čechách pokládá za blogování, je totální amaterismus, oproti zahraničí. Blog totiž opravdu může sloužit jako podpora osobního brandu, a jako takový vyžaduje znalosti z oblasti marketingu, komunikace a grafiky, které tobě zcela chybí (byť grafiku studuješ, moc si z toho studia asi neodnášíš, jinak bys nebyl schopnej zplodit design blogu odpovídající standardům asi tak z roku 2000, ráda bych viděla ty tvoje firemní identity). Takže nesuď ostatní podle svýho omezenýho pohledu na svět. V ohledu na tvůj věk to působí celkem úsměvně, kdo si v 16 letech nemyslel, že ví všechno nejlíp, že. Nicméně vezmi prosím v úvahu, že takový článek lidé s více zkušenostma nebudou brát vážně, ale lidé (blogeři), kteří mají zkušeností méně, to můžou opravdu vzít jako určitý paradigma, který v český blogosféře převládá a nebudou mít ani snahu to změnit. Což je špatný, protože ta úroveň je děsivá.

13 "Wulfi" "Wulfi" | Web | 25. července 2014 v 20:10 | Reagovat

[12]: Tak si přečti ten třetí a pak mi řekni, jak to dopadlo. :)
Dobře, příště to "Ale beru to, každého věc" nejen vytučním, ale dám pořádně velkým písmem a nejspíš i červenou barvou, aby to pochopil OPRAVDU každý. :)
Jo a tady je můj DeviantArt, je tam tak nějak všechno, co se mi trochu víc povedlo -> www.kevinwscherrer.deviantart.com. Díky za zájem. :)

14 "Wulfi" "Wulfi" | Web | 25. července 2014 v 20:23 | Reagovat

[1]: Jo, záložky a placky u mě mají palec hore. :)
[2]: Asi tak nějak, no. :)
[3]: To jsem rád! :) Pak pošli fotku náramku. :3
[4]: lol. :D
[5]: Jo, máš pravdu. Brzo je to zase přejde a najdou si jinou kravinu (třeba fakt začnou hledat pronájem kanceláří). Jen mě sejří, když někdo zbytečně vyhazuje prachy oknem.
Paradoxní je, že v tomto článku na nikoho (ve wlčím vytí výjimečně :D) neútočím a de facto se jim pokouším poradit, a odezva je přitom mnohem... prudší, než v případě prvního vytí. Divný, fakt. :D V dalším vytí už nebudu radit, ale zase drsně šít do lidí a uvidím. :D
[6]: Tvá mamča je velmi moudrá žena. :) Za mě má palec nahoru! :D
[7]: Být žena, odpověděl bych ti: "Dítě, neasi."
[8]: No hurááá, konečně někdo ocenil mou invenci. Aspoň víš, na co se můžeš v dalece nedalekém budoucnu těšit.
[9]: Placky jsou supr. :)
[10]: HLÁŠKA TÝDNE!
[11]: No, jakože... až bude, tak rozdám zase, neboj. :)

15 Choi Mari Choi Mari | Web | 27. července 2014 v 21:05 | Reagovat

Zatím jsem neslyšela (a ani nečetla) o blogerovi, co by měl vizitky, takže je to pro mě novinka. Já bych měla vizitky hrozně ráda a hrozně ráda je někomu dávala, ale komu? Přesně jak píšeš - je to určeno pro lidi, na které je dobré mít kontakt nebo kteří mají jakýsi obchodní styky kdesi (moje vyjadřování občas chápu je já, ak snad je pochopitelné, co tím myslím).
Ohledně blogerů...pro naprostou většinu je to mrhání penězi. V ČR asi moc takových těch "slavných blogerů" asi není, tak k čemu jim to asi bude? Samolepky nebo náramky nejsou špatný nápad.

16 Eamane Eamane | Web | 31. července 2014 v 7:40 | Reagovat

Myslím, že něco takového je hodně přehnané. Je zbytečné mít vizitky na knižní blog. Podle mě tu jde jen o zvýšení návštěvnosti, ale komu by se to nelíbilo, že?

17 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 21. srpna 2014 v 16:59 | Reagovat

na druhou stranu... proč ne? nikdy nevíš :D

mně se líbí placky, záložky a tak, takový ty sběratelský věci, mám ze srazu placku Knižního nekonečna a někam jsem si ji připlácla, stejně tak placku na knížku české spisovatelky
nejsem sice sběratel ničeho (možná tak samolepky ze základky), ale je to takový hezký, hlavně teda když to nějak vypadá

vizitky mi sice přijdou divný, ale asi jsem měla štěstí, já ještě na žádnou blogerskou vizitku nenarazila, pro mě španělská vesnice
ale záložek není nikdy dost, sice je vždycky ztratím a používám pak to, co mám po ruce... ale jsou hezký a placky jsou taky fajn

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama