O BLOGOVÁNÍ | ZAČÁTKY

27. června 2014 v 21:56 | napsal: Kevin *Wulfric* Scherrer (16) |  Wlčí vytí

Nevím, co mě vede k tomu, abych začal psát tenhle menší "tutoriál", ale mám pocit, že to někomu může pomoct. Hlavně protože se na to pořád všichni ptají. Sice ne mě, ale... komu to vadí. :D

V tomto článku se mrkneme na otázky:
- Kdy, kde & jak začít?
- Kam, komu & jak napsat do nakladatelství?
KDY, KDE & JAK ZAČÍT?

Kdy začít?
Znáte to. Hodně čtete, baví vás psát si k tomu poznámky nebo se těšíte, až si o knize něco napíšete do čtenářáku. Pak si ale řeknete: "No jo, jenže já bych se o svoje myšlenky chtěl podělit s lidmi! Diskutovat o knihách!". Tohle je, myslím, ten pravý čas na to, abyste si založili blog.

Kde začít?
Tohle už je trochu těžší otázka na zodpovězení. Existuje spousta služeb, které poskytují tzv. domény třetího řádu. Tedy Blogger (×××.blogspot.com), Blog.cz (×××.blog.cz), víceméně i Wordpress (ale jen jeho free verze!) (×××.wordpress.com) a spousta dalších (×××.pise.cz; ×××.mablog.cz; ×××.bloguj.cz). Tyhle domény jsou zadarmo a většinou obsahují reklamy, což je ale vzhledem k naprosté volnosti publikování jen malá daň. Nutno dodat, že Blogger žádnými reklamami neotravuje, takže bod pro něj.
No jo, máme tu širokou poptávku, takže i širokou nabídku - ale co vybrat? První dvě jmenované služby jsou taková lidovka.

 • Blog.cz
 • Zatímco Blog.cz je takřka blbuvzdorný, existují na něj videonávody v češtině, má širokou a aktivní komunitu bloggerů, kteří se navzájem znají a podporují. Blog.cz nabízí i možnost (sebe)propagace v rámci komunity, což je k nezaplacení, hledáte-li nové čtenáře. Obecně mám z Blog.cz pocit takové "kamarádské služby". Navíc, díky jednoduchému editoru, který je velmi podobný tomu ve Wordu, je psaní článků a nastavování designů hračka. Člověk nepotřebuje nic kódovat. Takže ideální pro začátečníky. :)
 • Kdo ho používá: Wulfrion, Podmoří

 • Blogger
 • Tahle služba není oproti Blog.cz blbuvzdorná vůbec. Stačí blbě kliknout do html kódu a jste v háji. A pak dvě hodiny sedíte a hledáte chybku. A pokud se v html radši nehrabete a jedete si bomby přes lehounce upravené šablony, pak je dost dobře možné, že váš blog vypadá jako X desítek stovek dalších - což je v současnosti naprosto reálná situace*. Nicméně, pokud jste machři a jen tak něčeho se nezaleknete, možnosti Bloggeru dalece přesahují schopnosti Blog.cz. Můžete si nastavit ÚPLNĚ cokoliv. Chcete "welcome page"? Máte ji. Chcete Facebook widget? Stačí vložit kód a je tam. Chcete na stránce widget, který automaticky spustí hudbu, na kterou pak tancuje duhový poník v záhlaví blogu? Hračka.
 • Kdo ho používá: Drtivá většina bloggerů.

*Nevrlá poznámka: Občas si blogy jen tak prohlížím (kecám, je to moje guilty pleasure) a až na pár vyjímek jsou všechny stejné, liší se jen barvama a fonty. Nekecám, opravdu jen v těchto dvou věcech.
Třísloupcová stránka (Levé menu (navigace) - obsah (články) -pravé menu (plný různých takovýhle a HLAVNĚ takovýhle kravin, který totálně nechápu, jen to zbytečně zabírá místo), nahoře mega velký záhlaví, dole zápatí a jedéém! Achjo, vždyť netu je ohromná spousta návodů, jak si svoji Blogger stránku totálně vytunit. Notak, lidi... Jen Google a trochu snahy. -.-

 • Wordpress
 • Tohle... tohle je velmi zvláštní služba. Snoubí totiž obě předchozí jmenované služby v efektivním redakčním systému. Jednoduchý editor článku, podpora psaní z mobilu, široká škála možností - počkat. S tou širokou škálou to není tak žhavé. Ve výsledku si, nejspíš stejně, jako na Bloggeru, pojedete bomby s šablonama, který jen lehce přizpůsobíte. Zatímco na Bloggeru je to z důvodů nedostatečného know-how, tady to nejspíš bude z důvodu nedostatku peněz. Ano, je to zadarmo, bez reklam, bez výpadků a ano, nabízí velmi kvalitní redakční systém [zadarmo], ale pokud si chcete v designu s něčím víc pohrát, budete si muset zaplatit prémiový účet, za nějakých $30. Ale pokud se v budoucnu rozhodnete přejít z ×××.wordpress.com na ×××.cz, tohle je ta pravá možnost.
 • Kdo ho používá: Syki z Knižního doupěte; CONtejner

Jak začít?
A teď to začne. Po dočtení tohoto článku si znepřátelím tak 80 % bloggerské populace, ale... who cares? :D Myslím, že některým už stačila část o Bloggeru.

 • Vymyslete si jméno, pod kterým budete vystupovat na blogu. Jméno, pod kterým vás budou fanouškové znát a které zní dobře. Nepřipadají v úvahu jména jako Katniss621růžovýslon3, Vampýýrek23, SexySexoušekMuck. Proč asi nemá cenu dodávat.
  Jméno/přezdívku byste si neměli vybrat ihned, podle aktuální nálady, ale třeba si trošku zagooglit a najít nějaká zajímavá jména, nebo si něco pokusit vytvořit. Když si totiž něco vyberete impulzivně, může se pak stát, že se vám ta přezdívka časem znechutí - a měnte si jméno, když vás zná už nějaká ta stovka lidí.
  Já to měl až ďábelsky jednoduché - Kevin Wulfric Scherrer je mé skutečné, plné jméno a protože Kevinů je v ČR celkem spousta (kolem tisícovky), jsem prostě Wulfric, nebo Wulfi. :)

 • Vymyslete jméno pro blog. Tohle je také důležité, možná ještě důležitější, než vaše vlastní jméno. Já si blog pojmenoval Wulfrion, protože to zní hezky, je v tom obsaženo i moje jméno a je to něco naprosto odlišného, od těch všech Knižních poliček, Knižních dvířek, Knižních okýnek, Knižních lesů, Knižních mraků, od různých podivných jmen jako My-books-are-best, My-world-full-of-good-books, My-best-books, My-bookshelf, My-magical-omg-thats-so-long-adress-i-cant-literally-tell-wheres-the-end-of-this-oh-my-god-soooo-looong. Chápete, ne?
  Otázkou je, proč vybočovat z davu a nemít nějaké jméno typu "Knižní ×××" nebo "My ××× of ××× and ×××". Vzhledem k tomu, kolik už je v ČR (a na světě) blogů, kolik jmen a jeho různých přesmyček a alternativ bylo vymyšleno, je mnohem důležitější vybočovat, jinak se v nudné vágnosti bloggerského stáda utopíte.
  Vybočujte. Mějte svůj osobitý styl. Buďte sví. Mějte jméno, které si lidi zapamatují.
  Jasně, existují tu sice jakési záložky, kam si můžete blog přidat a nemusíte řešit zadávání adresy nebo vůbec pamatování si jména daného blogu, ale... noták, nebylo už těch Knižních luk/polí/čehokoliv dost?

 • Vyberte si působiště. Jop, tak tohle bude možná pro někoho oříšek, ale vlastně je to jednoduché.
  Chcete snadné ovládání a možnost nabrat základní čtenářskou základnu? Blog.cz vás víta.
  Už máte něco za sebou/máte někoho, kdo vám v nouzi poradí a chcete mít obrovské možnosti? Pro vás je tu Blogger.
  Chcete všechno a máte peníze? Směr Wordpress.

 • Mám založený blog. Co teď? Teď to bude nuda. Pište články, recenze, zapojujte se do dění v blogosféře, buďte aktivní. Až budete mít pocit, že můžete, že na to máte, ta si založte facebookovou stránku pro váš blog. Zkuste tam občas napsat nějaký příspěvek, přidat fotku... komunikujte s fanoušky. Dělejte něco, co ostatní nedělají. A pokud ostatní nic nedělají, pak dělejte něco.

 • Už mám za sebou pár měsíců dřiny, blogování mě baví a rád bych v tom pokračoval. Super. Pokud "pár měsíců" = víc, jak čtyři, pak je možná pravý čas napsat do nakladatelství.

KAM, KOMU & JAK NAPSAT DO NAKLADATELSTVÍ?

Kam napsat?
Jednoduché. Napiš tam, odkud si kupuješ nejvíc knih. Já třeba napsal do FANTOM Printu, protože jsem nadšený fantasy fanatik. Takže pokud máš rád třebas komiksy, napiš do BB/Art nebo do Zoner Press. Crew můžeš zkusit taky, ale spoluprácí s bloggery se fakt straní (jo, já jsem výjimka). Pokud máš ráda Young adults, CooBoo je jasná volba. Asi. V tomhle se nevyznám. :D

Komu napsat?
Je jasné, že když potřebujete vyjednat spolupráci, nejspíš nebudete psát roznašeči svačinek. Já myslím, že nic nezkazíte, když budete psát rovnou nakladateli. Kdyžtak si vás prostě vezme na starosti nějaká sekretářka nebo PR manažer. Mně se tohle stalo třebas u Fragmentu a Fantom Printu, jinak všude jinde komunikuji přímo s nakladatelem. Asi nejlepší možná varianta. A pokud pana nakladatele znáte osobně, pak je to naprosto bombastický!

Jak to napsat?
Tady už je to těžké. Jasně, jsou tu nějaké společné znaky, které by měl mít každý emailíček do nakladatelstvíčka, ale opravdu hodně záleží na osobním kouzlu, na kouzlu blogu (úvaha k zamyšlení - jaké kouzlo asi mají blogy, které jsou jako přes kopírák?), na náladě nakladatele/PR managera/marketéra. Světe div se, ono záleží i na tom, jestli to kafe měli nebo TEPRV.

Dva příklady za všechny - přestože byl můj blog starý teprv půlroku, neváhal jsem a napsal do FantomPrintu, největšího českého fantasy&sci-fi nakladatelství, jestli by se mnou nespolupracovali. No a doteď si s nimi občas píšu a když si napíšu, pošlou mi knihu. A přitom znám hromadu dobrých bloggerů, kteří do FP psali taky a nic.
Pak je tu Crew a těch 17 dílů Naruta, které mi poslali k recenzi. V Crwi jsou sice hodní týpci a recenzáky prý občas posílají (přestože se spolupráci s blogy straní), ale nemyslím si, že by Naruťáckej komplet toho, co tu zatím vyšlo, poslali kde komu (což vybízí k zamyšlení, proč zrovna mě ho poslali... :D).

Jak říkám, ve výsledku je to hodně o štěstí, náhodě no a až pak o tom, co tam vlastně napíšete. To ale neznámená, že je každýmu na salámu, co jste napsali. Kolikrát se stane, že nějaká namyšlená slečinka napíše do nakladatelství něco ve stylu:

 • "Dobrý den, jmenuji se Josefína z blogu Šíleně-dlouhá-adresa-tyjo-už-si-to-prostě-ani-nepamatuju.blogspot.com, který jsem založila před měsícem, a (kromě toho, že mám design jako přes kopírák) chci s vámi spolupracovat. Pošlete mi prosím knihu Upíří svůdce 1 a 2. Jo a když už jsme u toho, pošlete mi do soutěže i Upíří školku. Děkuji. Nashle."

Oukej, asi to nebylo úplně přesně takhle a možná někde padlo i slovo prosím, nicméně, typově to odpovídá. Žádná skromnost, blog starý jen měsíc a spolupráce brána jako samozřejmost. Slečna se asi doteď diví, proč ji z Joty neodepsali. :) Takhle prostě ne. Plz no.

Pro inspiraci, takhle nějak vypadá můj e-mail do nakladatelství. Většinou ale upravuji dle potřeby.

"Dobrý den,
jmenuji se Kevin Wulfric Scherrer, je mi 16 let a jsem redaktorem časopisu Fantasya a deníku Sarden. Mimo to vedu i blog Wulfrion a natáčím Knižní pořad.

Rád bych se zeptal, zda byste měli zájem se mnou spolupracovat, formou recenzních nebo soutěžních výtisků. Na oplátku mohu nabídnout recenze, vyhlášení soutěží a publikování PR článků*.
Budu rád, pokud se mi ozvete, ať už je odpověď jakákoliv.

Děkuji a přeji hezký víkend**
K.W.S.
Odkaz na blog | Odkaz na KP"

(Podle mě krátké, stručné, úderné. Je důležité pozdravit a představit se, případně dodat věk [to ale jen v případě, že si myslíte, že na svůj věk píšete recenze fakt dobře a že každýmu spadne brada z toho, kolik vám je vlastně let. :D :D :D ] pak napsat to, kde působíte. Fantasya, Sarden, Fantasy Planet, MFantasy, XB-1, Pevnost... to je zkrátka vizitka. Punc toho, že asi nejspíš něco umíte, když jste se tam dostali. Nebo jste měli štěstí. Pokud nikde takhle nepůsobíte, napište prostě jen svůj blog. :) Pak navrhněte spolupráci. Upřesněte, jakou formou by asi probíhala a co můžete nabídnout na oplátku. Slušně se rozlučte a uveďte odkazy na sebe. Tadááá. Tajemství mého úspěchu. :D)
*To když píšu za Sarden, protože jen tam mám na starosti PR články. Na blogu bych je nerad vydával.
** Měním dle potřeby. Když je pondělí, napíšu "hezký start do nového týdne", obyčejně jen "hezký den", když je pátek-neděle, tak "hezký víkend"/"hezký zbytek víkendu". Detail, ale já si na tom potrpím. Lepší, než nějaká strojená fráze typu "Srdečně zdraví, K.W.S." nebo tak.)

Odesláno? Super. Teď jim dejte tak plus mínus měsíc na odpověď. Pokud neodpoví, zkuste napsat znovu. Třikrát jim už ale nepište.

ZÁVĚR

A než se stačíte pořádně rozkoukat, budete pořádat soutěže srazy, budete mít hromadu fans na Facebooku, budete slavní a třeba i natočíte nějaká videa. A taky se budete topit v recenzních výtiscích, budete mít hromadu restů a buď bude škola na úkor blogu, nebo blog na úkor školy do pozadí. Také nejspíš budete chodit pozdě spát a budete pozdě vstávat, budete mít permanentně kruhy pod očima a lidi vás budou mít za podivína. :3
Ale za ty knihy to fakt stojí!

Jo a co říkáte na první článek do rubriky WLČÍ VYTÍ? Jak asi správně tušíte, to bude rubrika, do které budu házet všechny moje hejty, hemzy, kecy, stařecké brblání a cokoliv, co spíš souvisí s mojí osobou, než s blogem nebo knížkama.
Články ve WLČÍM VYTÍ vás nejspíš vždycky naštvou, zvednou vám krevní tlak, způsobí svrbění pěstí, rozostřené vidění, agresivní a destruktivní chování, nepříčetnost, pálení žáhy a řitolití.

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (228)
Zobrazit starší komentáře

201 Smithg466 Smithg466 | E-mail | Web | 9. června 2017 v 12:39 | Reagovat

I've been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thank you, I'll try and check back more frequently. How frequently you update your site? akagkedeefdakaca

202 Smithg805 Smithg805 | E-mail | Web | 9. června 2017 v 12:40 | Reagovat

Only  wanna  tell  that this is very useful , Thanks for taking your time to write this. edbebgebbdedggdk

203 Agogutabib Agogutabib | E-mail | 12. června 2017 v 0:52 | Reagovat

costly medicines in india with price list <a href=http://tenze24.tumblr.com/#93252>domperidone-tenze24.tumblr</a> cost of omeprazole 40 mg

204 Smithf816 Smithf816 | E-mail | Web | 13. června 2017 v 10:51 | Reagovat

Really informative article post.Thanks Again. Awesome. dbkefdcaededgfdd

205 Smithe498 Smithe498 | E-mail | Web | 13. června 2017 v 10:51 | Reagovat

I really like your writing style, great info, thank you for putting up  akegbckkdggafebg

206 Awapuwaay Awapuwaay | E-mail | 14. června 2017 v 3:57 | Reagovat

causes of less breast milk production <a href=http://tenze24.tumblr.com/#73219>domperidone-tenze24.tumblr</a> nexium 40 mg cost

207 cialis cialis | E-mail | Web | 17. června 2017 v 23:04 | Reagovat

Definitely, what a fantastic website and informative posts, I definitely will bookmark your blog.All the Best!

208 buy_viagra buy_viagra | E-mail | Web | 18. června 2017 v 20:43 | Reagovat

I'm pleased that I seen this website, precisely the proper information that I was trying to find!

209 Anariwobip Anariwobip | E-mail | 20. června 2017 v 18:07 | Reagovat

ugesic 20 mg tab <a href=http://tenze24.tumblr.com/#85122>tenze24.tumblr.com</a> signs of gerd in babies

210 Areijimoz Areijimoz | E-mail | 24. června 2017 v 21:04 | Reagovat

can you take lansoprazole when pregnant <a href=http://tenze24.tumblr.com/#29391>domperidone-tenze24.tumblr</a> motilium side effects weight loss

211 payday_loans payday_loans | E-mail | Web | 26. června 2017 v 16:16 | Reagovat

Hi Dear, are you in fact visiting this website daily, if so then you will definitely take fastidious knowledge.

212 loans loans | E-mail | Web | 26. června 2017 v 23:26 | Reagovat

Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wanted

213 lenders lenders | E-mail | Web | 26. června 2017 v 23:26 | Reagovat

Very efficiently written information. It will be beneficial to everyone who employess it, including myself. Keep up the good work  for sure i will check out more posts.

214 personal personal | E-mail | Web | 27. června 2017 v 5:27 | Reagovat

There is numerous separate years Los angeles Weight reduction eating plan with each a person can be a necessity. The pioneer part can be your original obtaining rid of belonging towards the extra pounds. la weight loss

215 signature signature | E-mail | Web | 29. června 2017 v 1:30 | Reagovat

Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr well I'm not writing all that over again. Anyway, just wanted to say superb blog!

216 Asetsuzeriu Asetsuzeriu | E-mail | 4. července 2017 v 13:29 | Reagovat

how to get rid of gerd <a href=http://tenze24.tumblr.com/#34862>where to buy domperidone</a> cetirizine tablet used for

217 XRumerTest XRumerTest | E-mail | 6. července 2017 v 4:33 | Reagovat

Hello. And Bye.

218 farmaciapaph farmaciapaph | E-mail | Web | 9. července 2017 v 20:55 | Reagovat

Farmacia online

219 Ellelaump Ellelaump | E-mail | Web | 12. července 2017 v 23:37 | Reagovat

small loans dallas tx

      http://loansolobest.com/ -  cash advance

    <a href="http://loansolobest.com/"> loans for bad credit</a>

    payday loan ballwin mo

220 PAydaycsx PAydaycsx | E-mail | Web | 15. července 2017 v 12:01 | Reagovat

loans for bad credit
http://payday-loans-online.us.com - loans for bad credit
payday loans online

15 Year Home Equity Loan Rates  
<a href="http://payday-loans-online.us.com">Morgage Lenders  </a>
Personal Loans With Poor Credit History

221 PAydaycsx PAydaycsx | E-mail | Web | 15. července 2017 v 15:30 | Reagovat

payday express
http://payday-loans-online.us.com - Home Equity Loan Investopedia  
personal loans

Bank Rate Auto Loans  
<a href="http://payday-loans-online.us.com">loans for bad credit</a>
Need A Loan Now

222 cheap cheap | E-mail | Web | 16. července 2017 v 8:06 | Reagovat

obviously like your website but you have to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless Ill definitely come back again.

223 Agashigua Agashigua | E-mail | Pondělí v 16:31 | Reagovat

domperidone interactions other drugs <a href=http://wasenshi16.tumblr.com/#11373>wasenshi16.tumblr.com</a> what is zyrtec for

224 Fkobjease Fkobjease | E-mail | Web | Středa v 0:52 | Reagovat

payday advance
<a href="https://onlinepaydayloansolpl.net/">fast payday loan</a>
installment loans no credit check
<a href=https://onlinepaydayloansolpl.net/>payday advance loan</a> ’

225 Nnmjease Nnmjease | E-mail | Web | Čtvrtek v 1:39 | Reagovat

auto loans bad credit
<a href="https://personalloan24rvb.org/">no fax no teletrack payday loans</a>
loans personal loans
<a href=https://personalloan24rvb.org/>payday loan company in</a> ’

226 Nnmjease Nnmjease | E-mail | Web | Čtvrtek v 3:41 | Reagovat

same day personal loans
<a href="https://personalloan24rvb.org/">same day money loans</a>
poor credit loan
<a href=https://personalloan24rvb.org/>bad credit personal loan</a> ’

227 NhylilD NhylilD | E-mail | Web | Čtvrtek v 23:40 | Reagovat

1 hour payday loans no credit check
<a href="https://installmentloan7vrt.org/">installment loans bad credit</a>
startup business loans
<a href=https://installmentloan7vrt.org/>bad credit personal installment loan</a> ’

228 SdflilD SdflilD | E-mail | Web | Dnes v 0:47 | Reagovat

500 cash payday loan
<a href="https://installmentloan24erg.org/">personal installment loan</a>
loan calculator
<a href=https://installmentloan24erg.org/>installment loan</a> ’

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama