O BLOGOVÁNÍ | ZAČÁTKY

27. června 2014 v 21:56 | napsal: Kevin *Wulfric* Scherrer (16) |  Wlčí vytí

Nevím, co mě vede k tomu, abych začal psát tenhle menší "tutoriál", ale mám pocit, že to někomu může pomoct. Hlavně protože se na to pořád všichni ptají. Sice ne mě, ale... komu to vadí. :D

V tomto článku se mrkneme na otázky:
- Kdy, kde & jak začít?
- Kam, komu & jak napsat do nakladatelství?
KDY, KDE & JAK ZAČÍT?

Kdy začít?
Znáte to. Hodně čtete, baví vás psát si k tomu poznámky nebo se těšíte, až si o knize něco napíšete do čtenářáku. Pak si ale řeknete: "No jo, jenže já bych se o svoje myšlenky chtěl podělit s lidmi! Diskutovat o knihách!". Tohle je, myslím, ten pravý čas na to, abyste si založili blog.

Kde začít?
Tohle už je trochu těžší otázka na zodpovězení. Existuje spousta služeb, které poskytují tzv. domény třetího řádu. Tedy Blogger (×××.blogspot.com), Blog.cz (×××.blog.cz), víceméně i Wordpress (ale jen jeho free verze!) (×××.wordpress.com) a spousta dalších (×××.pise.cz; ×××.mablog.cz; ×××.bloguj.cz). Tyhle domény jsou zadarmo a většinou obsahují reklamy, což je ale vzhledem k naprosté volnosti publikování jen malá daň. Nutno dodat, že Blogger žádnými reklamami neotravuje, takže bod pro něj.
No jo, máme tu širokou poptávku, takže i širokou nabídku - ale co vybrat? První dvě jmenované služby jsou taková lidovka.

 • Blog.cz
 • Zatímco Blog.cz je takřka blbuvzdorný, existují na něj videonávody v češtině, má širokou a aktivní komunitu bloggerů, kteří se navzájem znají a podporují. Blog.cz nabízí i možnost (sebe)propagace v rámci komunity, což je k nezaplacení, hledáte-li nové čtenáře. Obecně mám z Blog.cz pocit takové "kamarádské služby". Navíc, díky jednoduchému editoru, který je velmi podobný tomu ve Wordu, je psaní článků a nastavování designů hračka. Člověk nepotřebuje nic kódovat. Takže ideální pro začátečníky. :)
 • Kdo ho používá: Wulfrion, Podmoří

 • Blogger
 • Tahle služba není oproti Blog.cz blbuvzdorná vůbec. Stačí blbě kliknout do html kódu a jste v háji. A pak dvě hodiny sedíte a hledáte chybku. A pokud se v html radši nehrabete a jedete si bomby přes lehounce upravené šablony, pak je dost dobře možné, že váš blog vypadá jako X desítek stovek dalších - což je v současnosti naprosto reálná situace*. Nicméně, pokud jste machři a jen tak něčeho se nezaleknete, možnosti Bloggeru dalece přesahují schopnosti Blog.cz. Můžete si nastavit ÚPLNĚ cokoliv. Chcete "welcome page"? Máte ji. Chcete Facebook widget? Stačí vložit kód a je tam. Chcete na stránce widget, který automaticky spustí hudbu, na kterou pak tancuje duhový poník v záhlaví blogu? Hračka.
 • Kdo ho používá: Drtivá většina bloggerů.

*Nevrlá poznámka: Občas si blogy jen tak prohlížím (kecám, je to moje guilty pleasure) a až na pár vyjímek jsou všechny stejné, liší se jen barvama a fonty. Nekecám, opravdu jen v těchto dvou věcech.
Třísloupcová stránka (Levé menu (navigace) - obsah (články) -pravé menu (plný různých takovýhle a HLAVNĚ takovýhle kravin, který totálně nechápu, jen to zbytečně zabírá místo), nahoře mega velký záhlaví, dole zápatí a jedéém! Achjo, vždyť netu je ohromná spousta návodů, jak si svoji Blogger stránku totálně vytunit. Notak, lidi... Jen Google a trochu snahy. -.-

 • Wordpress
 • Tohle... tohle je velmi zvláštní služba. Snoubí totiž obě předchozí jmenované služby v efektivním redakčním systému. Jednoduchý editor článku, podpora psaní z mobilu, široká škála možností - počkat. S tou širokou škálou to není tak žhavé. Ve výsledku si, nejspíš stejně, jako na Bloggeru, pojedete bomby s šablonama, který jen lehce přizpůsobíte. Zatímco na Bloggeru je to z důvodů nedostatečného know-how, tady to nejspíš bude z důvodu nedostatku peněz. Ano, je to zadarmo, bez reklam, bez výpadků a ano, nabízí velmi kvalitní redakční systém [zadarmo], ale pokud si chcete v designu s něčím víc pohrát, budete si muset zaplatit prémiový účet, za nějakých $30. Ale pokud se v budoucnu rozhodnete přejít z ×××.wordpress.com na ×××.cz, tohle je ta pravá možnost.
 • Kdo ho používá: Syki z Knižního doupěte; CONtejner

Jak začít?
A teď to začne. Po dočtení tohoto článku si znepřátelím tak 80 % bloggerské populace, ale... who cares? :D Myslím, že některým už stačila část o Bloggeru.

 • Vymyslete si jméno, pod kterým budete vystupovat na blogu. Jméno, pod kterým vás budou fanouškové znát a které zní dobře. Nepřipadají v úvahu jména jako Katniss621růžovýslon3, Vampýýrek23, SexySexoušekMuck. Proč asi nemá cenu dodávat.
  Jméno/přezdívku byste si neměli vybrat ihned, podle aktuální nálady, ale třeba si trošku zagooglit a najít nějaká zajímavá jména, nebo si něco pokusit vytvořit. Když si totiž něco vyberete impulzivně, může se pak stát, že se vám ta přezdívka časem znechutí - a měnte si jméno, když vás zná už nějaká ta stovka lidí.
  Já to měl až ďábelsky jednoduché - Kevin Wulfric Scherrer je mé skutečné, plné jméno a protože Kevinů je v ČR celkem spousta (kolem tisícovky), jsem prostě Wulfric, nebo Wulfi. :)

 • Vymyslete jméno pro blog. Tohle je také důležité, možná ještě důležitější, než vaše vlastní jméno. Já si blog pojmenoval Wulfrion, protože to zní hezky, je v tom obsaženo i moje jméno a je to něco naprosto odlišného, od těch všech Knižních poliček, Knižních dvířek, Knižních okýnek, Knižních lesů, Knižních mraků, od různých podivných jmen jako My-books-are-best, My-world-full-of-good-books, My-best-books, My-bookshelf, My-magical-omg-thats-so-long-adress-i-cant-literally-tell-wheres-the-end-of-this-oh-my-god-soooo-looong. Chápete, ne?
  Otázkou je, proč vybočovat z davu a nemít nějaké jméno typu "Knižní ×××" nebo "My ××× of ××× and ×××". Vzhledem k tomu, kolik už je v ČR (a na světě) blogů, kolik jmen a jeho různých přesmyček a alternativ bylo vymyšleno, je mnohem důležitější vybočovat, jinak se v nudné vágnosti bloggerského stáda utopíte.
  Vybočujte. Mějte svůj osobitý styl. Buďte sví. Mějte jméno, které si lidi zapamatují.
  Jasně, existují tu sice jakési záložky, kam si můžete blog přidat a nemusíte řešit zadávání adresy nebo vůbec pamatování si jména daného blogu, ale... noták, nebylo už těch Knižních luk/polí/čehokoliv dost?

 • Vyberte si působiště. Jop, tak tohle bude možná pro někoho oříšek, ale vlastně je to jednoduché.
  Chcete snadné ovládání a možnost nabrat základní čtenářskou základnu? Blog.cz vás víta.
  Už máte něco za sebou/máte někoho, kdo vám v nouzi poradí a chcete mít obrovské možnosti? Pro vás je tu Blogger.
  Chcete všechno a máte peníze? Směr Wordpress.

 • Mám založený blog. Co teď? Teď to bude nuda. Pište články, recenze, zapojujte se do dění v blogosféře, buďte aktivní. Až budete mít pocit, že můžete, že na to máte, ta si založte facebookovou stránku pro váš blog. Zkuste tam občas napsat nějaký příspěvek, přidat fotku... komunikujte s fanoušky. Dělejte něco, co ostatní nedělají. A pokud ostatní nic nedělají, pak dělejte něco.

 • Už mám za sebou pár měsíců dřiny, blogování mě baví a rád bych v tom pokračoval. Super. Pokud "pár měsíců" = víc, jak čtyři, pak je možná pravý čas napsat do nakladatelství.

KAM, KOMU & JAK NAPSAT DO NAKLADATELSTVÍ?

Kam napsat?
Jednoduché. Napiš tam, odkud si kupuješ nejvíc knih. Já třeba napsal do FANTOM Printu, protože jsem nadšený fantasy fanatik. Takže pokud máš rád třebas komiksy, napiš do BB/Art nebo do Zoner Press. Crew můžeš zkusit taky, ale spoluprácí s bloggery se fakt straní (jo, já jsem výjimka). Pokud máš ráda Young adults, CooBoo je jasná volba. Asi. V tomhle se nevyznám. :D

Komu napsat?
Je jasné, že když potřebujete vyjednat spolupráci, nejspíš nebudete psát roznašeči svačinek. Já myslím, že nic nezkazíte, když budete psát rovnou nakladateli. Kdyžtak si vás prostě vezme na starosti nějaká sekretářka nebo PR manažer. Mně se tohle stalo třebas u Fragmentu a Fantom Printu, jinak všude jinde komunikuji přímo s nakladatelem. Asi nejlepší možná varianta. A pokud pana nakladatele znáte osobně, pak je to naprosto bombastický!

Jak to napsat?
Tady už je to těžké. Jasně, jsou tu nějaké společné znaky, které by měl mít každý emailíček do nakladatelstvíčka, ale opravdu hodně záleží na osobním kouzlu, na kouzlu blogu (úvaha k zamyšlení - jaké kouzlo asi mají blogy, které jsou jako přes kopírák?), na náladě nakladatele/PR managera/marketéra. Světe div se, ono záleží i na tom, jestli to kafe měli nebo TEPRV.

Dva příklady za všechny - přestože byl můj blog starý teprv půlroku, neváhal jsem a napsal do FantomPrintu, největšího českého fantasy&sci-fi nakladatelství, jestli by se mnou nespolupracovali. No a doteď si s nimi občas píšu a když si napíšu, pošlou mi knihu. A přitom znám hromadu dobrých bloggerů, kteří do FP psali taky a nic.
Pak je tu Crew a těch 17 dílů Naruta, které mi poslali k recenzi. V Crwi jsou sice hodní týpci a recenzáky prý občas posílají (přestože se spolupráci s blogy straní), ale nemyslím si, že by Naruťáckej komplet toho, co tu zatím vyšlo, poslali kde komu (což vybízí k zamyšlení, proč zrovna mě ho poslali... :D).

Jak říkám, ve výsledku je to hodně o štěstí, náhodě no a až pak o tom, co tam vlastně napíšete. To ale neznámená, že je každýmu na salámu, co jste napsali. Kolikrát se stane, že nějaká namyšlená slečinka napíše do nakladatelství něco ve stylu:

 • "Dobrý den, jmenuji se Josefína z blogu Šíleně-dlouhá-adresa-tyjo-už-si-to-prostě-ani-nepamatuju.blogspot.com, který jsem založila před měsícem, a (kromě toho, že mám design jako přes kopírák) chci s vámi spolupracovat. Pošlete mi prosím knihu Upíří svůdce 1 a 2. Jo a když už jsme u toho, pošlete mi do soutěže i Upíří školku. Děkuji. Nashle."

Oukej, asi to nebylo úplně přesně takhle a možná někde padlo i slovo prosím, nicméně, typově to odpovídá. Žádná skromnost, blog starý jen měsíc a spolupráce brána jako samozřejmost. Slečna se asi doteď diví, proč ji z Joty neodepsali. :) Takhle prostě ne. Plz no.

Pro inspiraci, takhle nějak vypadá můj e-mail do nakladatelství. Většinou ale upravuji dle potřeby.

"Dobrý den,
jmenuji se Kevin Wulfric Scherrer, je mi 16 let a jsem redaktorem časopisu Fantasya a deníku Sarden. Mimo to vedu i blog Wulfrion a natáčím Knižní pořad.

Rád bych se zeptal, zda byste měli zájem se mnou spolupracovat, formou recenzních nebo soutěžních výtisků. Na oplátku mohu nabídnout recenze, vyhlášení soutěží a publikování PR článků*.
Budu rád, pokud se mi ozvete, ať už je odpověď jakákoliv.

Děkuji a přeji hezký víkend**
K.W.S.
Odkaz na blog | Odkaz na KP"

(Podle mě krátké, stručné, úderné. Je důležité pozdravit a představit se, případně dodat věk [to ale jen v případě, že si myslíte, že na svůj věk píšete recenze fakt dobře a že každýmu spadne brada z toho, kolik vám je vlastně let. :D :D :D ] pak napsat to, kde působíte. Fantasya, Sarden, Fantasy Planet, MFantasy, XB-1, Pevnost... to je zkrátka vizitka. Punc toho, že asi nejspíš něco umíte, když jste se tam dostali. Nebo jste měli štěstí. Pokud nikde takhle nepůsobíte, napište prostě jen svůj blog. :) Pak navrhněte spolupráci. Upřesněte, jakou formou by asi probíhala a co můžete nabídnout na oplátku. Slušně se rozlučte a uveďte odkazy na sebe. Tadááá. Tajemství mého úspěchu. :D)
*To když píšu za Sarden, protože jen tam mám na starosti PR články. Na blogu bych je nerad vydával.
** Měním dle potřeby. Když je pondělí, napíšu "hezký start do nového týdne", obyčejně jen "hezký den", když je pátek-neděle, tak "hezký víkend"/"hezký zbytek víkendu". Detail, ale já si na tom potrpím. Lepší, než nějaká strojená fráze typu "Srdečně zdraví, K.W.S." nebo tak.)

Odesláno? Super. Teď jim dejte tak plus mínus měsíc na odpověď. Pokud neodpoví, zkuste napsat znovu. Třikrát jim už ale nepište.

ZÁVĚR

A než se stačíte pořádně rozkoukat, budete pořádat soutěže srazy, budete mít hromadu fans na Facebooku, budete slavní a třeba i natočíte nějaká videa. A taky se budete topit v recenzních výtiscích, budete mít hromadu restů a buď bude škola na úkor blogu, nebo blog na úkor školy do pozadí. Také nejspíš budete chodit pozdě spát a budete pozdě vstávat, budete mít permanentně kruhy pod očima a lidi vás budou mít za podivína. :3
Ale za ty knihy to fakt stojí!

Jo a co říkáte na první článek do rubriky WLČÍ VYTÍ? Jak asi správně tušíte, to bude rubrika, do které budu házet všechny moje hejty, hemzy, kecy, stařecké brblání a cokoliv, co spíš souvisí s mojí osobou, než s blogem nebo knížkama.
Články ve WLČÍM VYTÍ vás nejspíš vždycky naštvou, zvednou vám krevní tlak, způsobí svrbění pěstí, rozostřené vidění, agresivní a destruktivní chování, nepříčetnost, pálení žáhy a řitolití.

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (364)
Zobrazit starší komentáře

301 Lloinvara Lloinvara | E-mail | Web | 6. září 2017 v 20:51 | Reagovat

viagra women
<a href="http://fuyviagraf.com/">cheap viagra</a>
free viagra without prescription
<a href=http://fuyviagraf.com/>online viagra</a> ’

302 LnuvBoalay LnuvBoalay | E-mail | Web | 10. září 2017 v 3:45 | Reagovat

debt consolidation loan
<a href="http://cashadvancegtrtyu.net/">pay day loan</a>
loan cash
<a href=http://cashadvancegtrtyu.net/>payday loans online</a> ’

303 Laloinvara Laloinvara | E-mail | Web | 13. září 2017 v 1:47 | Reagovat

cheap viagra pills
<a href="http://viagrapaoe.com/">viagra online</a>
how much is viagra
<a href=http://viagrapaoe.com/>cheap viagra</a> ’

304 AasxIntavy AasxIntavy | E-mail | Web | 13. září 2017 v 2:11 | Reagovat

generic viagra reviews
<a href="http://viagrapbna.com/">viagra</a>
buy viagra online no prescription
<a href=http://viagrapbna.com/>generic viagra</a> ’

305 Aawdinvara Aawdinvara | E-mail | Web | 15. září 2017 v 14:47 | Reagovat

purchase viagra online
<a href="http://newmed1onlinev.com/">online viagra</a>
buy viagra online at
<a href=http://newmed1onlinev.com/>online viagra</a> ’

306 LmuiIntavy LmuiIntavy | E-mail | Web | 15. září 2017 v 15:57 | Reagovat

viagra brand without prescription
<a href="http://newgenericrx1pricev.com/">viagra generic</a>
viagra professional
<a href=http://newgenericrx1pricev.com/>viagra price</a> ’

307 LmuiIntavy LmuiIntavy | E-mail | Web | 15. září 2017 v 16:12 | Reagovat

viagra online without prescription
<a href="http://newgenericrx1pricev.com/">generic viagra</a>
women viagra
<a href=http://newgenericrx1pricev.com/>viagra price</a> ’

308 Fawdinvara Fawdinvara | E-mail | Web | 17. září 2017 v 3:23 | Reagovat

viagra coupons
<a href="http://newmed1onlinev.com/">viagra online</a>
cheap viagra generic
<a href=http://newmed1onlinev.com/>viagra</a> ’

309 JefferyBrief JefferyBrief | E-mail | Web | 18. září 2017 v 6:23 | Reagovat

can you take levitra and cialis together
<a href=http://cialisroq.com/>cheap cialis generic</a>
canadian healthcare cialis
<a href="http://cialisroq.com/">buy cheap cialis</a>
cialis and urinary problems

310 DonaldExogy DonaldExogy | E-mail | Web | 18. září 2017 v 21:37 | Reagovat

how to order viagra from canada
<a href="http://canadianpharmacyinlinestore.com/">websites</a>

my review here
<a href=http://canadianpharmacyinlinestore.com/>international drug mart</a>

311 Fawdinvara Fawdinvara | E-mail | Web | 19. září 2017 v 23:59 | Reagovat

viagra samples free
<a href="http://newmed1onlinev.com/">viagra online</a>
sublingual viagra
<a href=http://newmed1onlinev.com/>viagra online</a> ’

312 FvezxWealt FvezxWealt | E-mail | Web | 20. září 2017 v 20:05 | Reagovat

direct payday loans - http://personalacrb.org/
fast cash loans <a href=http://personalacrb.org/>personal loan online</a> ’

313 BbmjkTutbah BbmjkTutbah | E-mail | Web | 20. září 2017 v 20:06 | Reagovat

quick cash loans - http://paydayhhkl.org/
$1500 payday loans <a href=http://paydayhhkl.org/>bad credit payday loans</a> ’

314 Bvbnirrese Bvbnirrese | E-mail | Web | 21. září 2017 v 22:01 | Reagovat

bad credit payday loan
<a href="http://paydayhhkl.org/">payday loans near me</a>
same day payday loans
<a href=http://paydayhhkl.org/>instant payday loans</a> ’

315 VffgAdutt VffgAdutt | E-mail | Web | 23. září 2017 v 9:13 | Reagovat

cialis tadalafil 5mg
<a href="http://cialisivndh.com/">online cialis</a>
cialis canada
<a href=http://cialisivndh.com/>cialis</a> ’

316 FfvgPhibra FfvgPhibra | E-mail | Web | 24. září 2017 v 14:16 | Reagovat

cialis 50
<a href="http://veucialis.com/">buy cialis</a>
order generic cialis
<a href=http://veucialis.com/>buy cialis</a> ’

317 Bhnjinvara Bhnjinvara | E-mail | Web | 25. září 2017 v 15:05 | Reagovat

best prices on brand viagra
<a href="http://viagracekan.com/">cheap viagra</a>
viagra generic india
<a href=http://viagracekan.com/>viagra online</a> ’

318 BbnhIntavy BbnhIntavy | E-mail | Web | 25. září 2017 v 15:05 | Reagovat

viagra brand cheap
<a href="http://viagrakjkmn.com/">cheap viagra</a>
order female viagra
<a href=http://viagrakjkmn.com/>buy viagra</a> ’

319 Farmaciapaph Farmaciapaph | E-mail | Web | 26. září 2017 v 19:35 | Reagovat

Farmacia online

320 Doriscem Doriscem | E-mail | Web | 26. září 2017 v 19:53 | Reagovat

discount viagra online

<a href=http://connectxm.co.ke/thecircle/members/deskmaraca26/activity/174815/>is cialis from canada real</a>

best generic viagra

<a href="http://prince2.coach/discussion/33884/steer-clear-of-the-doughnut-opening-from-medicare-component-d">viagra expiration date</a>

ordering medications from canada

321 VxzvzSheem VxzvzSheem | E-mail | Web | 26. září 2017 v 20:42 | Reagovat

cialis available in india
<a href="http://cialiseimah.com/">cialis</a>
cialis 20 mg
<a href=http://cialiseimah.com/>cialis</a> ’

322 Kevinweify Kevinweify | E-mail | Web | 27. září 2017 v 2:15 | Reagovat

will there ever be a generic viagra
<a href="http://viagrameg.com/">viagra for sale</a>
viagra and stable angina
<a href=http://viagrameg.com/>buy viagra</a>
heart disease viagra

323 ThomasTrado ThomasTrado | E-mail | Web | 1. října 2017 v 4:55 | Reagovat

what does cialis do to the body
cialis hermosillo
<a href=https://goo.gl/jacxi3>viagra online canadian pharmacy</a>
cialis in apotheek
<a href="https://goo.gl/MgBCiC">natural viagra</a>
is it ok to take half cialis

324 KmmirInsach KmmirInsach | E-mail | Web | 3. října 2017 v 11:54 | Reagovat

Great website you possess going here.

325 Patrickvindy Patrickvindy | E-mail | Web | 4. října 2017 v 7:17 | Reagovat

<a href=http://www.alex-flor-fleuriste.fr/lunette-de-soleil-oakley-blanche-745.html>Lunette De Soleil Oakley Blanche</a>

326 VtvzvdPeak VtvzvdPeak | E-mail | Web | 7. října 2017 v 4:05 | Reagovat

cialis 50mg - https://genonlinecialis.com
cialis low cost <a href=https://genonlinecialis.com>cialis generic</a> ’

327 Alanatem Alanatem | E-mail | Web | 9. října 2017 v 1:52 | Reagovat

over the counter viagra

<a href=http://weddingplanner-net.com/members/pulljoke29/activity/1210805/>viagra from canadian pharmacy</a>

buy viagra without prescription canada

<a href="http://minigamesportal.com/members/bikesatin02/activity/559925/?q=%2Factivity%2Fp%2F559925%2F">what does viagra do</a>

cialis cheap canada

328 Farmaciapaph Farmaciapaph | E-mail | Web | 18. října 2017 v 20:41 | Reagovat

Viagra viagra la tadalafil serve farmacia cosa visa comprare postepay cialis dove

329 Farmaciapaph Farmaciapaph | E-mail | Web | 18. října 2017 v 21:52 | Reagovat

Recarti e cialis tu unicredit ricetta mercato viagra sport italia ed

330 MichaelBob MichaelBob | E-mail | Web | 28. října 2017 v 11:54 | Reagovat

<a href=http://www.baukau-media.de/190-huarache-sandalen-kaufen.html>Huarache Sandalen Kaufen</a>
Should you have to take out a payday advance be sure that the fees will probably be below a overdraft account cost. If you are searching at getting several expenses approaching by means of without any funds, then this cash advance is advisable. When it is just one bill, it could be better to simply take the overdraft payment.

<img>https://www.waldbroeler-musiktage.de/images/wage2/7761-jordan-schuhe-damen-schweiz.jpg</img>

Most pay day loans can be become within a brief timeframe. Most payday loan offices market that, you can obtain a personal loan within 1 hour. This will not range from the time that it goes to gather your documents. This is the time that this generally requires the lender to generate a choice on your program.

<img>https://www.tasstrampet.se/imagess/tas2/8535-new-balance-860v5-review.jpg</img>

331 cfam28 cfam28 | E-mail | Web | 29. října 2017 v 21:38 | Reagovat

heatcare <a href="http://pharmacycanada.us.org/ ">online pharmacy without a prescription</a> health care insurance http://pharmacycanada.us.org/mail-order-pharmacy costco pharmacy pricing cheap first aid course

332 FfnhhjxIdowly FfnhhjxIdowly | E-mail | Web | 31. října 2017 v 17:38 | Reagovat

no credit check online payday loans
<a href="https://cashecbya.com">online payday loans</a>
bank personal loan
<a href=https://cashecbya.com>online payday loans</a> ’

333 Vdfbnlpiply Vdfbnlpiply | E-mail | Web | 31. října 2017 v 20:35 | Reagovat

quick cash payday loans - https://paydayloanswwe.com
bad credit loans that are not payday loans <a href=https://paydayloanswwe.com>online cash advance</a> ’

334 LsdcUnpaRp LsdcUnpaRp | E-mail | Web | 1. listopadu 2017 v 18:41 | Reagovat

emergency loan - https://paydayrvjlo.com
payday loans and no credit check <a href=https://paydayrvjlo.com>first cash advance</a> ’

335 AkmetiJaf AkmetiJaf | E-mail | Web | 4. listopadu 2017 v 3:24 | Reagovat

apotheek venlo cialis
cialis and hives
<a href=https://goo.gl/U3EBRX>online pharmacy viagra</a>
how soon should i take cialis
<a href="https://goo.gl/tQiwX3">viagra over the counter</a>
can you take cialis while on antibiotics

336 InrcShoura InrcShoura | E-mail | Web | 10. listopadu 2017 v 11:19 | Reagovat

discount generic viagra
http://kskviagraed.com/
buy viagra soft tabs
<a href="http://kskviagraed.com/">generic viagra</a>
order female viagra

337 mohcpq mohcpq | E-mail | Web | 24. listopadu 2017 v 19:12 | Reagovat

What have you been up to? http://www.vigrawithoutadoctorprescription.org/ medical education qualification
viagra without a doctor prescription
<a href="http://www.vigrawithoutadoctorprescription.org/# ">viagra without a doctor prescription</a>
insurance plans

338 SonjaMef SonjaMef | E-mail | Web | 27. listopadu 2017 v 21:25 | Reagovat

cbd marijuana oil for sale <a href=http://galaxysound-memory.ru/>additional info</a> cbd oil capsules 25 mg

cbd oil online <a href="http://mimicheskie-myshtsy.ru/">visit this site right here</a> cbd hemp oil for sale

339 DvenrenEnzype DvenrenEnzype | E-mail | Web | 22. prosince 2017 v 19:41 | Reagovat

cash loan advance
<a href="https://1paydayloansonline.com/">payday loans online direct lenders only</a>
cash advances payday loan
<a href="https://1paydayloansonline.com/">payday loans</a>

340 farmaciatraic farmaciatraic | E-mail | Web | 23. prosince 2017 v 16:49 | Reagovat

Cialis cialis unicredit mastercard in farmacia mg 10
http://saluteuomoitalia.impotenza-disfunzione-erettile.com - Terapia farmacia cialis

341 farmaciatraic farmaciatraic | E-mail | Web | 23. prosince 2017 v 18:35 | Reagovat

Farmaci senza ricetta generici in 20 viagra costo mg farmacia
http://farmacia-sicura.dovecompraresenzaricetta.com - Originale cialis acquistare levitra prezzo farmacia

342 JbsfgxIdowly JbsfgxIdowly | E-mail | Web | 24. prosince 2017 v 1:18 | Reagovat

consolidate debt loans
<a href="https://now24paydayloans.com/">cash advance credit card</a>
online cash loans
<a href=https://now24paydayloans.com/>payday loans online</a>

343 DbewenEnzype DbewenEnzype | E-mail | Web | 24. prosince 2017 v 18:38 | Reagovat

personal loans debt consolidation
<a href="https://paydayloanver.org/">pay day loan</a>
financial
<a href="https://paydayloanver.org/">3 month payday loans</a>

344 DbsdbEnzype DbsdbEnzype | E-mail | Web | 24. prosince 2017 v 20:37 | Reagovat

student loan calculator
<a href="https://paydayloansxxe.com/">cash loans online</a>
bad credit no payday loan
<a href="https://paydayloansxxe.com/">direct lender payday loans</a>

345 DbsdbEnzype DbsdbEnzype | E-mail | Web | 25. prosince 2017 v 16:46 | Reagovat

small personal loans bad credit
<a href="https://paydayloansxxe.com/">loans no credit check</a>
advance payday loans
<a href="https://paydayloansxxe.com/">fast payday loans</a>

346 DbsabggEnzype DbsabggEnzype | E-mail | Web | 26. prosince 2017 v 21:20 | Reagovat

payday loans same day deposit
<a href="https://www.getispaydayloansonline.com/">instant payday loans</a>
debt consolidation companies
<a href="https://www.getispaydayloansonline.com/">online payday loans</a>

347 JtbwwBoalay JtbwwBoalay | E-mail | Web | 27. prosince 2017 v 3:40 | Reagovat

actual payday loan companies
<a href="https://loansonlinevaec.org/">same day payday loan</a>
payday loans for bad credit
<a href=https://loansonlinevaec.org/>payday loans near me</a>

348 DbsabggEnzype DbsabggEnzype | E-mail | Web | 27. prosince 2017 v 23:49 | Reagovat

payday cash advances
<a href="https://www.getispaydayloansonline.com/">cash advance loans</a>
debt consolidation home loan
<a href="https://www.getispaydayloansonline.com/">payday loans online</a>

349 JtaxBoalay JtaxBoalay | E-mail | Web | 28. prosince 2017 v 2:46 | Reagovat

bad credit personal loan
<a href="https://badcreditnyrc.org/">bad credit payday loans</a>
paydayloansinchicago
<a href=https://badcreditnyrc.org/>online payday loans</a>

350 JbsxxBoalay JbsxxBoalay | E-mail | Web | 29. prosince 2017 v 13:34 | Reagovat

bank loans
<a href="https://quickkiinstallmentloans.org/">payday loans</a>
auto payday loans
<a href=https://quickkiinstallmentloans.org/>online payday loans direct lenders</a>

351 JbsxxBoalay JbsxxBoalay | E-mail | Web | 29. prosince 2017 v 13:58 | Reagovat

1 hour payday loan lenders
<a href="https://quickkiinstallmentloans.org/">payday loans</a>
online loans
<a href=https://quickkiinstallmentloans.org/>same day payday loan</a>

352 DsbgbEnzype DsbgbEnzype | E-mail | Web | 30. prosince 2017 v 2:20 | Reagovat

payday advance
<a href="https://bestbtpaydayloans.org/">online loans</a>
bad check topayday loan
<a href="https://bestbtpaydayloans.org/">payday loan online</a>

353 ZbstIdowly ZbstIdowly | E-mail | Web | 3. ledna 2018 v 2:11 | Reagovat

same day online payday loans
<a href="https://paydayvtuloans.com/">pay day loan</a>
consolidation debt
<a href=https://paydayvtuloans.com/>cash advance credit card</a>

354 ZqvyIdowly ZqvyIdowly | E-mail | Web | 4. ledna 2018 v 11:33 | Reagovat

advances payday loans
<a href="https://cashikdadvance.com/">payday loans online direct lenders only</a>
canadian payday advance
<a href=https://cashikdadvance.com/>cash advance loans</a>

355 farmaciatraic farmaciatraic | E-mail | Web | 4. ledna 2018 v 19:36 | Reagovat

Farmacia puglia cialis vendita lazio prezzo in farmacia 20 mg 50 mg
http://senzaricettaprescrizione.com/cialis-tadalafil-senza-ricetta - disfunzione erettile cosa fare

356 ZqvyIdowly ZqvyIdowly | E-mail | Web | 4. ledna 2018 v 21:20 | Reagovat

consolidation loans
<a href="https://cashikdadvance.com/">payday loans online direct lenders only</a>
adverse credit payday loans
<a href=https://cashikdadvance.com/>cash advance on credit card</a>

357 DcfxEnzype DcfxEnzype | E-mail | Web | 7. ledna 2018 v 13:51 | Reagovat

cant get a payday loan
<a href="https://paydayacerl.org/">payday loans online</a>
american cash loans
<a href="https://paydayacerl.org/">online loan</a>

358 ZmsIdowly ZmsIdowly | E-mail | Web | 9. ledna 2018 v 18:19 | Reagovat

quick payday loan 1
<a href="https://paydayloans-online.us.com/">instant payday loans</a>
loan payment calculator
<a href=https://paydayloans-online.us.com/>cash advance near me</a>

359 EnuSpeach EnuSpeach | E-mail | Web | Čtvrtek v 19:08 | Reagovat

viagra woman
<a href=http://viagapharmaked.com/>free viagra</a>
viagra online australia
<a href="http://viagapharmaked.com/">viagra side effects</a>

360 MndReult MndReult | E-mail | Web | Pátek v 5:52 | Reagovat

viagra tablets for sale
<a href="http://viagrapfhze.com/">viagra generic</a>
viagra online australia
<a href="http://viagrapfhze.com/">viagra reviews</a> ’

361 EnmuSpeach EnmuSpeach | E-mail | Web | Pátek v 20:23 | Reagovat

brand name viagra on line
<a href=http://fviagrajjj.com/>viagra sample</a>
viagra alternatives
<a href="http://fviagrajjj.com/">viagra tablets</a>

362 MbsReult MbsReult | E-mail | Web | Sobota v 20:56 | Reagovat

best place to buy viagra
<a href="http://newmed1onlinev.com/">viagra dose</a>
brand generic online viagra
<a href="http://newmed1onlinev.com/">womens viagra</a> ’

363 Fwenpiette Fwenpiette | E-mail | Web | Včera v 16:40 | Reagovat

generic cialis cheap
<a href="http://retcialis.com/"></a>
cialis maximum effect
<a href="http://retcialis.com/">tadalafil cialis</a> ’

364 FndPhibra FndPhibra | E-mail | Web | Dnes v 2:44 | Reagovat

cialis once a day pill
<a href="http://buyvcialiosonline.com/">cialis on line</a>
cialis 5mg tablets
<a href=http://buyvcialiosonline.com/>buy generic cialis</a> ’

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama