JAK VYPADAJÍ PRAVÁ JAPONSKÁ JATKA? | GANTZ

1. února 2014 v 18:34 | napsal: Kevin *Wulfric* Scherrer (16) |  MANGA

Není tomu tak dávno, co v Česku vyšel první díl té nejbrutálnější mangy, jakou budete mít možnost si přečíst!


Gantz 1Základní informace:

Autor: Hiroya Oku
Počet stran: 224
Překlad: Anna Křivánková
Vydal: CREW
ISBN: 978-80-7449-198-6


Anotace:


"Vaše životy skončily! Jak prožijete ty další, je jen a jen na mně. Tak se věci mají."
Nová manga série - tentokrát pro odrostlejší (a cyničtější) čtenáře: Gantz! První díl z sedmatřicetidílné uzavřené série, která začíná tím, že hrdinu přejede metro... a pak to bude ještě horší. Šílené mimozemské příšery a čím dál masivnější a krvavější souboje. A hrdinové jsou někdy větší parchanti než ti emzáci.


Recenze:


Jak vlastně vypadají pravý japonský jatka? Docela zajímavě - krev cáká všude po okolí, pajšl šplouchá na podlahu, hlavy se kutálí a končetiny poletují vzduchem. A bude hůř.

Gantz je akční sci-fi manga, odehrává se v japonském Tokyu. Nebere si vůbec žádné servítky, kresba pana Hiroyi neměla problém mi ukázat sebehnusnější záběry. Abych pořád nemluvil jen o té krvi/crwi, i zbraně jsou moc hezky nakreslené, rozhodně nevypadají jako něco, co už tu bylo tisíckrát předtím. Postavy (a kresba celkově) působí hodně realisticky, kam se hrabe Death Note nebo Bleach. Ze všech Crewních mang je kresba nejvíc podobná Crying Freemanovi, akorát v Gantz nejsou tak hrubé stíny a nevypadá tak americky. Každopádně takhle detailní kresbu jsem neviděl ani v leckterých komiksech, napadá mě jen the Walking Dead. Nic není jen černé a bílé, všude jsou nějaké stíny a odstíny, povrchy a vzory, podařené tónování, odlesky zbraní i černých (sexy) oblečků
Docela mne zaujalo ztvárnění začátků každé kapitolky - od čtvrté se můžete těšit na proslulé typické Gantzovské pin-up girls ;)

Po příběhové stránce je první díl jeden velký otazník. Není mi řečeno prakticky vůbec nic - jen to, že odteď je úkolem té partičky lidí "pracovat" pro černou kouli a zabíjet emzáky. Mám takový vtíravý pocit, že odpověď na otázku "Co přesně ten Gantz je a proč nejsou ti lidé mrtví?" se dozvíme až na konci série. Také mám dojem, že tak v druhém nebo třetím díle nám začne ono nááádherné Martinovské vyvražďování hlavních postav. Z čirého (čenářského) masochizmu se na to fakt těším!

Celkově jsou Gantz napráskaní akcí. Pořád se něco děje - i když občas se stane něco, co byste fakt nečekali (vizte scénu se psem). Nicméně díky vyrovnanosti scénáře nejste zasypání akcí, ale ani dialogy. Dialogů je tak akorát a postavy neříkají žádné zbytečnosti. Mluví jen tak akorát, aby čtenář rozpoznal jejich charakter a mohl si je zařadit. Zároveň mluví jako obyčejní lidé, reagují jako obyčejní lidé a dělají věci, které by udělal každý - i díky tomu působí postavy hodně uvěřitelně.

Na závěr bych jen dodal, že zpracování obálky Gantz je naprosto úžasné a doslova na něm ujíždím - všechny crwavé plochy (rudé pozadí za postavami v první třetině, krví napsané GANTZ přes přední a zadní stranu obálky) jsou z takového lesklého materiálu, který na omak působí jinak, než zbytek obálky.
Další parádní věcí je, že v Crwi konečně použili font, ve kterém "LI" nevypadá jako "U". Crew div se, ale i tenhle titěrný detail při čtení docela otravuje.


Plusy a mínusy:


+ Styl kresby, realističnost, brutalita, pin-upy na začátcích kapitol, příběh, zpracování obálky, čitelnější font,
- Žádné mínusy nejsou.


Verdikt:


Gantz jsou něco nového, něco, co tu ještě nebylo. Konečně svěží vítr ve vodách japonské shōnen mangy! - 100%


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Julča Julča | Web | 2. února 2014 v 18:21 | Reagovat

Promiň , není to k tématu, ale hodně se mi líbí design na blogu - sice tmavý, ale hodí se sem :)

2 "Wulfi" "Wulfi" | Web | 8. února 2014 v 16:55 | Reagovat

[1]: Díky moc! :)

3 the-hunter the-hunter | Web | 5. března 2014 v 16:03 | Reagovat

Četla jsem začátek anglické verze, ale hned jsem zase skončila - konkrétně ve chvíli, kdy se po podlaze metra válela utržená hlava. Chápu, že morbidní scény budou u téhle mangy zřejmě jedním z typických prvků, nicméně já od ní dávám ruce pryč - na mě je tam té krve už přece jenom příliš.

4 mortem mortem | Web | 10. března 2014 v 18:37 | Reagovat

Mangu čtu a líbí se mi. Tedy.. Jediná věc, co mě tolik nebere  jsou ty úchylné věci, ale jinak.. Hodně mě to zaujalo. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama