Candide splní nejžhavější vlhké sny všem fandům steampunku | Candide: Král Bulharů

21. listopadu 2013 v 4:34 | napsal: Kevin *Wulfric* Scherrer (16) |  KOMIKS

Nějak mě ty komiksy začínají bavit! V brzké době výjde na Fantasyi moje recenze na Darebáka a na Živé mrtvé, ale než se tak stane, mám tu pro vás exkluzivní recenzi na velmi dobrý český komiks! :)

Candide: Král Bulharů
Základní informace:

Autor: Karel Jerie
Počet stran: 64
Vydal: BB/Art
ISBN: 978-80-7461-425-5


Anotace:

"První kniha z připravované komiksové trilogie vycházející z Voltairova románu Candide. První díl zavede čtenáře nejprve na nejkrásnější zámek ze všech, ze kterého bude Candide pro lásku k slečně Kunigundě nadobro vykopnut, aby po té vstoupil do bulharské armády a potýkal se s nástrahami vojenského života. Mnohá dobrodružství mu ukáží svět z nečekaných perspektiv, na kterých nebudou chybět jezdci na dinosaurech, létající zámky a mutanti těla ale i ducha.
Karel Jerie provede čtenáře svébytným dějovým zpracováním, kterému nechybí humor, napětí ani nadsázka."


Recenze:

Candide: Král Bulharů patří mezi komiksy, které se mohou pyšnit vydáním v obrovském formátu. Stejně jako u Darebáka jsem měl pocit, že místo regulérního komiksu mám v rukách umělecké dílo. A do jisté míry jím Candide je.
Podle slov autora je to barokní, steampunková space-opera, volně inspirovaná satirou od Voltairea. Nezbývá, než souhlasit - steampunkem prolezlý příběh, kde baroko číhá na každém rohu a kde když nedáte na křižovatce přednost, srazí se váš raptor s parním tankem. Ale co se vesmíru týče, užijete si ho jen na sedmi stránkách ze sedmapadesáti. Vzhledem k tomu, jak je příběh nastaven si myslím, že ten pravý vesmírný zážitek nás teprve čeká. Alespoň v to doufám.

Prvních pět stránek je v temném, chladném prostředí namalované temperou a pak je to vzápětí celé nahrazeno teplým, vlídným zámkem barona Thunder-Ten-Troncka, který už je nakreslený v takovém tom klasičtějším komiksovém stylu, který když vidím, hned si vzpomenu na komiksy z Ábíčka. Jenže tohle je trochu jiné, dospělejší. Vymakanější. Zatímco scény v zámku jsou v teplých barvách, jakmile Candida z krásného sídla vykopnou, paleta se zase drasticky změní. Zdaleka to není tak veselé, spíše ponuré a smutné a kromě jedné vtipné pasáže uprostřed bojů s Abary a zdařilých hlášek, je to čím dál temnější. Ke konci je atmosféra války, zmaru a smrti tak hustá, že bez vlastní bomby kyslíku se rána nedožijete.
No, a když už tu máme záhadný začátek, proč tomu nedat i záhadný konec? U mě má konec velké plus, protože celé dílo povýšil na vyšší level. Už to není jen komedie-satira, která vtipně zrcadlí minulost a přítomnost, ale něco k opravdu dlouhému zamyšlení; něco, z čeho mrazí.

Je s podivem, že to, co se nepodaří vykouzlit ani leckterým knihám, se povedlo komiksu s 57 stránkama. A přestože Král Bulharů byl jen první díl a podle správna nás vrchol teprve čeká, pan Jerie si zaslouží velkou poklonu. Jak jsem si všiml, nejstarší okénko je z roku 2010, nejnovější je letošního data. Ty tři roky práce jsou na komiksu, řekl bych, hodně znát. Nikde nic nepřebývá a ani naopak nechybí; nic nedrhne a nevšiml jsem si žádných logických zádrhelů (upřímně, byla by ostuda, kdyby na tak malé ploše nějaké byly).

Hodně se mi líbily vnitřní ilustrace jak na předsádce, tak v galerii na konci komiksu. Samotná galerie slibuje splnění nejžhavějších vlhkých snů všem fandům steampunku, tedy, já si na své rozhodně přišel.
Co dodat, Král Bulharů mě prostě nadchnul; už teď se těším na druhý a třetí díl!

Mimochodem, ani si nedokážete představit, jak moc mi spadla brada, když jsem se dozvěděl, že za tímhle komiksem stojí Čech.

Plusy a mínusy:

+ Skvělá atmosféra, styl kreslení, záhadný začátek a konec, STEAMPUNK!
- Žádné mínusy jsem nenašel

Verdikt:

Úžasné! Těším se na pokračování! - 100%Děkuji síti obchodů COMICSPOINT za recenzní výtisk!

 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | 23. listopadu 2013 v 21:07 | Reagovat

Mimochodem, komiks má 48 stran.A intro bude akryl, nikoliv tempera.

2 Drakon Drakon | 24. listopadu 2013 v 16:57 | Reagovat

Komiks, má skutečně 48stran, nepočítáno ovšem intro a outro. Jedná se o akryl a ne temperu. Barevná paleta mi přijde vykradená z 25fps. Nechápu, proč píšeš recenze na komiks, když o tom nic nevíš a překvapuje tě, že Jerie je Čech. Škoda recenzního výtisku.

3 Katy chan ^^ Katy chan ^^ | Web | 24. listopadu 2013 v 21:06 | Reagovat

Fajn, to abych dlouho nešla do Comics Pointu, nebo k dalšímu dílu Gravition hodím i tohle. Už jenom proto, že je to Steampunk :3

4 "Wulfi" "Wulfi" | 2. prosince 2013 v 7:20 | Reagovat

[1]: Omyl, 48 stran je očíslovaných, komiks se ale rozkkádá na 57 stránkách. No a včetně tiráže, předsádky a podobných fičurek má 64 stran.
Já říkám, že je to tempera.

[2]: Hmm, povězte mi více o tom, jak dokážete stoprocentně rozeznat akryl od tempery :3 Vykradená z 25fps? Takový komiks neznám, nejspíš myslíte ten "online časopis nejen o filmu a nových médiích". Ano, vždyť jméno "Karel Jerie" je přece TAK typicky české jméno! :D

[3]: Sakra! Tahle recenze měla způsobit pravý opak! Áchjo... :D Gravition neznám, podívám se po tom :3

5 Katy chan ^^ Katy chan ^^ | Web | 17. prosince 2013 v 14:05 | Reagovat

[3]: Jakože jsem po přečtení měla ihnet běžet co obchodu a koupit si ji? :D Však to taky byla první myšlenka, ale nemám peníze, takže to skončilo tak, jak to skončilo. Ale nakonec jsem do toho Comics Pointu šla, naštěstí bez peněz. A docela jsem se divila, ani nevím proč, myslela jsem, že to bude trochu menší formát!
Nakonec jí mám na seznamu dárků k narozkám nebo k Vánocům, tak uvidím, jak se poštěstí. :)
A Gravitation je úplně jiný žánr, je to shonen-ai a ke konci je to takové... šílené.

6 "Wulfi" "Wulfi" | 19. prosince 2013 v 23:54 | Reagovat

[5]: No, přesně :D
Doufám, že poštěstí, protože Candide je fakt parádní dílko :)
Yaoi... co jsem vlastně čekal? :D :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama