Bojíš se mlhy? | Kníže z mlhy

10. listopadu 2013 v 16:34 | napsal: Kevin *Wulfric* Scherrer (16) |  KNIHY

S čistým svědomím tě můžu ujistit, že po přečtení Knížete si procházku v mlze fakt rozmyslíš ;)
První recenze na knihu od nakladatelství CooBoo! Co se to s Wulfrionem děje? Taky bych rád věděl :D

Kníže z mlhyZákladní informace:

Autor: Carlos Ruiz Zafón
Počet stran: 192
Vydalo: CooBoo
ISBN: 978-80-7447-406-4


Anotace:

"Je válka a Carverovi se rozhodli opustit město a přestěhovat se do malé pobřežní vesničky, kde koupili dům. Ale od chvíle, kdy překročí jeho práh, se začnou dít podivné věci. V domě totiž před léty záhadně zahynul Jacob, malý syn předešlého majitele. S pomocí nového kamaráda Rolanda odhalují Max a Alicia Carverovi podezřelé okolnosti této smrti a objeví tajemné, ďábelské stvořením, jež si říká Kníže z mlhy. Vrátil se ze stínů, aby vyřídil dluh z minulosti. Podaří se hrdinům rozplést všechny nitky příběhu? Uniknou ze spárů nevypočitatelného nepřítele?"


Recenze:


Nikdy jsem nečetl nic podobného.
Už se Ti někdy stalo, že autor psal knihu tak poutavě, že Tě nadchl i pouhá autorská předmluva ke knize?
Ne? Díky Rodaw, u které jsem knihu vyhrál, jsem si tímhle snad poprvé v životě prošel. Ještě nikdo nepsal TAK poutavě, abych si s radostí a blaženým úsměvem přečetl předmluvu. Už jen za tohle má u mě pan Zafón velké, bezvýznamné plus!

Kéžby ta čtivost končila jen tím úvodem - Kníže je totiž prudce čtivý celý! Důkazem budiž to, že jsem ho přečetl během hodiny a půl a rozhodně jsem se během toho ani trochu nenudil - nebyl na to zkrátka čas.


Náhodně poznamenaný dojem při čtení #1: Reálie, příběh, zápletka... Kam se hrabe Stephen King, z tohodle mě fakt festovně mrazí!


Na to, že je Kníže Zafónovým debutem, je kniha až nadpřirozeně dobrá!
Všechno bylo TAK dobře popsané, že jsem měl po dočtení pocit, že jsem nečetl knihu, ale viděl nějaký úžasný film. Atmosféra Zafónova příběhu by se dala sekat a prodávat po kilech. Hodně tomu přidává doba, ve které se příběh odehrává. Přestože Max prožívá radostné chvíle, vždycky to má takovou trpkou dochuť, protože válka je přeci tak blízko, ale přitom tak daleko.

Styl, ve kterém je kniha napsána, je sice hodně nenáročný, ale vyplatí se dávat pozor - některé náznaky mohou dost napovědět při slepování dějové mozaiky. Přesto ale ke konci zůstalo spousta věcí nevysvětlených, nedořešených a mám pocit, že některé věci tam jsou prostě a jen proto, aby tam byly. Tyhle Čechovovy pušky typu "kniha o Koperníkovi (aneb napíšu tam, že to hlavní hrdina čte, budu o tom neustále tlachat, ale pro příběh to důležité vůbec nebude)" mě fakt točí.


Náhodně poznamenaný dojem při čtení #2: Jestli tohle někdo označí jako YA, tak mu urvu hlavu.


Pro mě je Kníže z mlhy zatím nejlepší ne-fantasy kniha tohoto roku. Kromě pár Čechovových pušek a občasných nesrovnalostí v datech a věku postav (byl to jen můj blbej pocit, nebo tam má vážně chyby?) nemám, co bych vytknul. Jen mě trochu zaráží, jak moc vyspělý a inteligentní je Max na svůj věk. Né, že by mi to vadilo, nejspíš kvůli tomu k němu mám mnohem blíž.

CooBoo jsem měl donedávna zafixované, jako nakladatelství vyloženě pro holky. Když jsem si tam chtěl před půl rokem vybrat recenzák, po hodině hledání jsem to vzdal. Nyní, díky Knížeti z mlhy, si už nemyslím, že to s CooBoo bude TAK beznadějné, jak jsem si myslel a... třeba tu na jejich knihy časem přibydou recenze, co já vím :)


Plusy a mínusy:

+ Čtivé, napínavé, skvělá atmosféra, hezký styl psaní, nepředvídatelný konec, nenudí,
- Čechovovy pušky, nesrovnalosti v datech a ve věku postav

Verdikt:

Kdo chce příjemně zabít jedno nedělní odpoledne, nechť sáhne po Knížeti, rozhodně to bude stát za to! - 90%

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nel-ly nel-ly | Web | 10. listopadu 2013 v 17:58 | Reagovat

datech! :DDDD ale notak, datumy, datumech a podobně ne, prosím u Zeusových koulí :D (to vypadá děsně, co?)

fajn, zní to čím dál zajímavěji, ale už vim, proč jsem o ní neslyšela, ani nevím, že CoooBoo vydává horory O..o Od Kinga mám nejradši jeho fantasy :D jinak už dost vykrádá sám sebe, takže... ale dobře

jednoho dne, to říkám u hodně knih,  každopádně recenze navnadila

2 Pavla Zimanová Pavla Zimanová | E-mail | Web | 10. listopadu 2013 v 18:06 | Reagovat

Jako ono to asi bude dobrý, hodně dobrý, ale mám takový strach, že se u toho budu hodně bát! :D
Recenze moc hezky napsaná :)

3 "Wulfi" "Wulfi" | 10. listopadu 2013 v 19:50 | Reagovat

[1]: Se občas stane, no :D (No to teda!)

Jako... vyloženě horror to není, ale nechtěl jsem kvůli jedné knížce vytvářet  novou rubriku a bez rubriky jsem to taky nemohl nechat.
Spíš než horror je to "dobrodružný román". Ale je docela dobře možné, že se u toho někdo bude bát, takže bych to tak nechal.
Jo, jeho série Temná věž je docela dobrá :3
Jsem rád, že recenze navnadila!

[2]: Já myslím, že až zas tak moc vážný to s tím strachem nebude :)
Díky, díky, díky :3

4 Katy chan ^^ Katy chan ^^ | Web | 11. listopadu 2013 v 9:13 | Reagovat

Tak jo, fajn. Kateřino, máš na hromadě takových knih, nesmiš tam přidat ještě tuhle! Sakra, zní to ale dobře! :)
O knížce jsem četla už na jiných blogach a cítím, že by se mi mohla líbit. Je děsivá jako děsivá, nebo děsivá jako nechutná? Jako krev, vnitřnosti a tak? :D Protože mám ráda děsivé, ale toho druhého už mám po krk...

5 "Wulfi" "Wulfi" | 11. listopadu 2013 v 11:59 | Reagovat

[4]: Je to děsivé jako děsivé ;)

6 Nineweh Nineweh | E-mail | 12. listopadu 2013 v 10:13 | Reagovat

Jak říká sám autor v předmluvě: je to jeho prvotina a měl nutkání ji pro nové vydání opravit, ale pak si řekl, že ji nechá tak, jak je, i s nedostatky, které k ní patří. Tak proto všechny ty do očí bijící chyby, myslím, že pan Zafón není tak hloupý, aby si jich nevšiml. Prostě je tam nechal úmyslně ;) Jinak jsem ráda, že se líbilo! -překladatelka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama