Pociťte Stormrageův hněv! | Warcraft: Stormrage

29. října 2013 v 16:10 | napsal: Kevin *Wulfric* Scherrer (16) |  KNIHY

Varování: Stormrage není nevhodnější pro člověka, který s Warcraftem začíná, takže se radši ujistěte, že jste už četli všechny dosud vyšlé knihy. Pro naprosto plné pochopení všech detailů je to prostě nutnost.

Warcraft: StormrageZákladní informace:

Autor: Richard Alen Knaak
Počet stran: 448
ISBN: 798-80-7398-222-5


Anotace:


"Když byl svět nazývaný Azeroth ještě mladý, dali mu titáni, bohům podobné bytosti, řád. Hnětli pevniny, hloubili moře, vše s cílem naplnit dokonalou představu o tom, jaký by měl Azeroth být. A přestože titáni z Azerothu dávno odešli, jejich dílo přetrvalo dodnes. Je známé jako Smaragdový sen, svěží a divoká prapůvodní verze World of WarCraft. Nesčetná jsou tajemství halící Smaragdový sen i jeho samotářské strážce, příslušníky zelené dračí letky. V časech dávno minulých vstupovali do Snu druidi s cílem hlídat úbytek a proud života na Azerothu v rámci svého věčného úkolu udržovat jemnou rovnováhu přírody. Ne všechny sny jsou však příjemné. V poslední době začala ve Smaragdovém snu růst Smaragdová noční můra, prostor plný zkaženosti a zla, a pomalu mění Sen v nepředstavitelnou hrůzu a děs. Noční můra pohltila také nic netušící zelené draky a pokřivila jim mysl a znetvořila tělo. Pro druidy, kteří vstoupili do stále temnějšího snu, bylo najednou obtížné - někdy dokonce nemožné - uniknout. Nejsou však jedinou obětí Noční můry. Ta najednou sužuje čím dál více lidí. Rostoucímu nebezpečí by mohl padnout za oběť dokonce i Malfurion Stormrage, první a největší z azerothských druidů. A tak zatímco se světem šíří děsivé sny, začíná se zoufalá výprava s cílem arcidruida najít a zachránit. Nepřátelé přírody se ovšem velmi brzy dozví pravou podstatu jména Stormrage."


Recenze:


Stormrage se po celou dobu nese v duchu známého "Když se něco může pokazit, tak se to zaručeně pokazí". Nyní budou čtenáři svědky pozvolné zkázy Smaragdového snu, kam chodí Azerothští druidi čerpat sílu a energii. Smaragdový sen se díky obrovskému zlu a nenávisti začne měnit na Smaragdovou Noční můru. A jak Noční můra nabírá na síle, tomu, kdo nyní usne, hrozí, že se už neprobudí. Nic netušící zástupy si tak sní své děsivé sny, netušíc, že každým okamžikem víc a víc propadají zlu.
Jediný muž, který by tomu mohl učinit přítrž - Malfurion Stormrage - se nachází na pomezí života a smrti a není jasné, zda se vůbec někdy dokáže vzchopit. I on je totiž lapen v Noční můře. Zbylí nejmocnější druidové jsou svolání do říše Nočních elfů, aby se pokusili vyřešit tuto svízelnou situaci.

Mučení dravé zvěře
Richard A. Knaak obvykle píše 250 až 300 stránkové knížky. Stormrage jich má 440 a každá stránka mimo zajeté koleje je dost znát. Od nějaké poloviny se příběh ale konečně začíná rozjíždět. Do té doby prostě budou muset čtenáři sáhodlouhé popisy a minimum dialogů nějak přežít.
První polovina (ta nudnější) měla zřejmě navnadit a připravit na tu druhou, akčnější. Povedlo se, ale tento "úvod" mohl být o dost kratší - i vzhledem k tomu, že je to jen chození kolem horké kaše. Člověka, který četl jen pár Warcraftů nebo nečetl dosud žádný, to jen zmate a vyděsí. Druhá polovina knihy je naopak akční, plná zvratů a překvapení a člověk se od ní nemůže odtrhnout.

Nešťastně šťastný konec
Co na novém Warcraftu hodně zklame, je konec, který postrádá větší překvapení, hořkost a epičnost. Konec, který Knaak čtenářům naservíroval, je nemastné, neslané klišé, a to ke všemu, co se ve Stormrage stalo, prostě nesedí. Ale možná to je jen o pokus o sebeparodii. Dokonce i u závěrečného souboje má člověk pocit, že to pro hrdiny bylo takové lehárko a že si při něm popíjejí kafíčko a flirtují s komparsem.
Stormrage je klasická heroická Knaakovka. Je napsána primárně pro hráče a těm bude stačit toto fajnové, oddechové počtení, které jim poskytne spoustu dalších, nových informací o příběhu Warcraftu, o Azerothu a o postavách. Ohromné plus představuje to, že s mnoha známými jmény se lidé mohou potkat přímo ve hře World of Warcraft a navštívit také pár míst, kde se Stormrage odehrával.

Hráče tedy Stormrage potěší, ale zaryté čtenáře fantasy, kteří už mají hodně načteno, by mohl zklamat - zatímco konce Knaakových sérií Diablo: Válka Hříchu a DragonRealm byly čiré adrenalinové jízdy, tohle je slabý čajíček. Happyendy jsou občas dobré, ale zrovna ke Stormrage by sedlo spíš melodramatické vítězství za cenu opravdu obrovských ztrát.

Plusy a mínusy:


+ Druhá půlka knihy neskutečně čtivá, do jisté míry napínavé, překvapivé a akční,
- První polovina knihy byla nudná a suchá, směšný konec, na Warcraft až moc klišé

Verdikt:


Pokud nebudete nejnovější Warcraft považovat za třetí příchod Kristův, budete spokojeni - 50%

• Recenzi jsem napsal pro server Fantasya.cz, původní recenze zde - Pociťte Stormrageův hněv! Jaký je nový Warcraft?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama