Pekelná knížka na pranýři podruhé | Syn pekel: Vlčí krev

25. září 2013 v 10:00 | napsal: Kevin *Wulfric* Scherrer (16) |  KNIHY

Právě jsem trošku předělal "Nejkontroverznější recenzi z Knižního Pořadu".
Mrkněte, co se oproti drsné recenzi z KP2 změnilo! :)

Syn pekel: Vlčí krevZákladní informace:

Autor: Michaela Burdová
Počet stran: 256
Vydaly: Fragment
ISBN: 978-80-253-1746-4

Anotace:


"Vydejme se do Velwetie, tajemné země obývané Temnovlky - nesmrtelnými bytostmi, ze kterých jde strach a lidé jsou pro ně pouhou kořistí. Minulost vlkodlaka Nerana, nazývaného Syn pekel, je s Temnovlky pevně svázaná. Pouze čarovný nektar Étarlininy slzy by mu mohl pomoci se odpoutat a zvrátit svůj osud. Musí uzavřít spojenectví s elfkou Liadel, kterou ze srdce nenávidí. Podaří se mu odhalit její tajemství? Bude Neranovi odpuštěna dávná zrada? Ve Velwetii mezitím propuká boj temných sil - třinácti démonů. Neran je vtažen do bitvy o moc. Kdo zvítězí, rozhodne o osudu celé země."

Recenze:


Musím přiznat, že to bylo kupodivu celkem čtivé. Bohužel, nikoliv díky autorčině stylu psaní, který by zasloužil ještě spoustu dobře míněných rad, ale díky tomu, že zkrátka CHCETE vědět, co se s postavami stane. Autorce se tedy povedlo stvořit vcelku zajímavé postavy a docela tajemný příběh.

Trochu mě mrzí, že člověk, který dokáže kombinovat skoro archaickou formu češtiny s totálně nespisovnou češtinou, si nedal víc pozor na dialogy, kterých jsou v knize všeho všudy jen tři druhy: tupé, nucené a nicneříkající. Ty tupé se ještě jakž takž dají přežít, pokud se na knihu nebudete koukat optikou "Tohle napsala ta, co už vydala osm knih". S nucenými je to o trochu horší. Tam už by leckdo mohl dost skřípat zubama. Ale ty nicneříkající... Ztráta jak času, tak inkoustu.

Co mě trochu... zaskočilo, byla ta transkripce hned na začátku knihy. Chápu, že fantasy národy mají různé jazyky a že existuje spousta možností, jak je zapsat, ale bylo by dobré si nejdřív přečíst pravidla těch možností. Z "ö" opravdu nejde udělat něco, co má znít jako "ä". Vím to. Mluvím i německy a v němčině zrovna tyhle přehlásky používáme poměrně často.

Další, co mě zaskočilo, je celková zmatenost první poloviny knihy. Mám pocit, že si autorka rozepsala kapitolu, kterou pak opustila a už se k ní nevrátila, protože ji v tu chvíli napadla nová, lepší a tak se věnovala té další kapitole. A tak dále až poloviny knihy, která byla v tomto ohledu mnohem lépe napsaná.

Zaskočující hatrick zakončuje poslední perlička - Na prvních deseti stránkách jsem byl zasypán kupou prázdných přirovnání aniž by mi někdo vysvětlil, co znamenají. Považte, co si představíte, když vám někdo řekne, že je něco "nejvyšší v celém Arnolenu". Leda tak, že to nejspíš bude hafo vysoký, ale víc nic. Safryš, dyť to jde napsat i líp a srozumitelněji!
I přes to všechno, co tady a v KP zaznělo musím říct, že to zas TAK špatné nebylo. Jen jsou holt ty zápory trochu víc vidět, mnohem víc, než klady.

Plusy a mínusy:

+ Do určité míry tajemné a zajímavé, čtivé, absence scének +18

- Nepříliš originální, zmatená první polovina knihy, dialogy

Verdikt:

Zas tak špatné to nebylo ale mohlo to být mnohem, mnohem, mnohem, mnohem lepší - 30%
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alli Alli | 26. září 2013 v 20:43 | Reagovat

No, tak teď sis to u fanoušků MB alespoň trochu važehlil.

2 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 27. září 2013 v 23:14 | Reagovat

K tomuhle jsem se ještě nedostala, teď čtu teprve Křišťály moci, a musím říct, že skřípu zuby v podstatě nade vším a v hodnocení jsem se ještě krotila. Tahle recenze mě poněkud odradila (tedy, to už zvládla ta v Knižním pořadu), takže dočtu Křišťály a tohle nechám být. :D

3 "Wulfi" "Wulfi" | 28. září 2013 v 17:40 | Reagovat

[1]: O nějaké vyžehlování mi nejde. To, co jsem v KP řekl, platí, jen jsem chtěl ukázat, že to jde říct i jinak.

[2]: Jé, na krystaly v moči se taky chystám :3
Jsem rád, ušetříš si spoustu nervů a hlavně si zachráníš zuby :D

4 Frána Frána | Web | 13. listopadu 2014 v 16:24 | Reagovat

Tuhle knihu od MB jsem nečetla, ape rozhodně toho nelituju. Kdysi jsem četla Poselství jednorožců a první díl zmiňovaných Křišťálů a to mi stačilo do konce života. Zatímco v první triologii byla hlavní hrdinka naprosto dokonalá a uměla vše, v druhé, aby se neřeklo, byla zase naprosto neschopná. Jinak jsou všechny knihy stále o tom samém, zdá se mi. Ale abych jen nekritizovala, i já uznávám jistou čtivost jejích knih. Ale tím to tak bohužel končí :/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama