Neočekávané dobrodružství!

14. prosince 2012 v 21:37 | napsal: Kevin *Wulfric* Scherrer (15) |  Smetiště
" Far over, the Misty Mountains cold
To dungeons deep and caverns old... "

Dneska jsem se konečně vrhl do kina na Hobita! Pojďme si to shrnout!


Zvuky/Hudba:

To bylo to první, co mě pohladilo po srdci - takový ten pocit nostalgie, když zazněly lesní rohy, bubny a rozezněly se housle... Říkal jsem si, že lepší hudba snad ani být nemohla, i když o seriózní konkurenci není nouze (třeba Ramin Djawadi, který složil hudbu pro Hru o Trůny).
Lacině na mě ale působila jistá nadužívanost hlavní písně; jakoby si tvůrci řekli "Há! Epický moment, tak tam prdnem hlavní song!", to byl docela trapásek - kéžby jen jeden...

Zvuky byly kvalitní, řinčení oceli znělo jako řinčení oceli, máchání křídel znělo jako máchání křídel a podobně - žádný kiks se nekonal (přestože si myslím, že i kdyby tam byl, já - unešen vší epičností - bych to asi nepostřehl).

Dabing byl špičkový - překvapilo mě/líbilo se mi, že postavy z PP a z Hobita měli stejné dabéry, takže jsem se nemusel "přeučovat" na nějakého "cizího" pána.
Co mě ale nakrklo bylo, že Thorina daboval muž, který svůj hlas propůjčil Zaklínačovi, ve stejnojmenné hře. Na zaklínače se jeho hlas hodil - ostrý jak pila, chladný jak led, každé slůvko jako by vysekávané z ledu, ale u Thorina??? Thorin je trpasličí král, dědic nezměrného bohatství, hrdý válečník a panovník - zasloužil by si mnohem lepší hlas... Co už, král je mrtev, ať žije král :)

Na Thorinovi mi, kromě dubingu, dost vadilo to, jak vrhal zlé pohledy - poprvé to vypadalo... "drsně", napodruhé jsem měl obavy, zda postava netrpěla zaraženými prdy.

Obraz/Efekty:

Kdo si chce zážitek z filmu vylepšit, ať zajde na 3D verzi - je o dost lepší a realističtější (v CinemaCity mají konečně 3D brýle, které netlačí na nos, což je fajn, protože jsem je vůbec nevnímal). Třeba u scény, kde se házejí zapálené šišky, sebou moje mamka a kamarád trhli stranou :)

Efekty byly vynikající - celý začátek Hobita jsem si vesele rochnil rozvalený na sedačce :)


Příběh:


Hlavní dějová linka
Nó nevím, jak to pan Jackson aka "Rejža" dokázal, ale děj se opravdu držel knižní předlohy. Naprosto nečekané. Postavy říkali, co měli říkat, dělali, co dělat měli a všechno bylo skvělé :)
Až do chvíle, kdy do děje vstoupila Galadriel a Bílá rada. Jako sorry, ale wtf? Chápu, že by bylo hezké, ji tam dát a nechat Gandalfa přesvědčovat Sarumana, že výprava je "ta správná věc", ale kdyby tam nebyla, tak by to nikomu neuškodilo, či snad ano? Místo toho se dalo těch deset dvacet minut využít nějak lépe... Nakonec to ale budilo celkem dobrý dojem.

Vedlejší dějová linka = Epic fail.
Zrovna tohle tady víc rozvádět nebudu, nerad bych nějak spoileroval. Mě osobně se nelíbily detaily - jsem holt detailista, který si vzorně přečetl knížku, aby pak mohl hnidopišsky machrovat před kamarády, že "tohle přece bylo jinak", "tamta postava stála jinde", "tohle ale pan XY neřekl". Mohu tak směle říct, že celý začátek filmu jsem hledal spodní čelist (ve chvílich, kdy jsem si zrovna nerochnil), která se mi propadla někam do neznáma.
Kromě toho se mi nelíbil "menší hlavní záporák" (to je ten, který s "velkým hlavním záporákem" nemá nic společného) - prostě nemám rád velké, blbé, zlé, nemyté, nehezké albíny, kteří jezdí na velkých, blbých, zlých, nemytých, nehezkých A hladových vrrrrrrrcích (přesně si nepamatuju, kolik -r- tam má být :) ).


Závěrem:

Hobit byl přesně takový, jakého jsem si ho představoval.
Ani ne pohádka, za kterou čtenáři považovali knižní předlohu, ale ani ne hustodémonsky krutopřísná Fantasy, jakou byl třeba Pán Prstenů. Hobit byl v něčem stejný, jako PP, ale přesto docela jiný.
Přestože se mi Hobit sám o sobě hodně líbil a v současnosti se řadí na žebříček mých oblíbených filmů, znovu bych na něj do kina nešel - narozdíl od Pána Prstenů.

Byly momenty, kdy jsem se tvářil , a byly také momenty, kdy jsem se s kamarádem (ne)tvářili .
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 David Holec David Holec | Web | 14. prosince 2012 v 21:54 | Reagovat

Co se týče dabingu, tak nemůžu hodnotit, díky bohu jsem si zašel na půlnoční originální 2D verzi.

Jen nechápu, proč tak ostře kritizuješ scény s Galadriel a nakonec napíšeš, že to budilo celkem dobrý dojem. Z toho moc chytrý nejsem.

O efektech a celkovém zpracování.. no, na to mám stejný názor, šlo prostě vidět, že tam ty prachy byly.

S příběhem s Tebou souhlasím, knihy se držel hezky a za to mu patří velký dík. Ta "vedlejší dějová linka"... Já ji bral jako takové zpestření, asi nemám takový odpor k nehezkým a nemytým albínům, jako Ty. :D
Pěkně napsané!!

David.

2 Kevin *Wulfric* Scherrer Kevin *Wulfric* Scherrer | Web | 14. prosince 2012 v 22:03 | Reagovat

[1]: Nezbývá mi než jen tiše závidět. Český dabing prý patří mezi "světově nejlepší", ale originál je originál.
[Třeba Hru o Trůny naši docela dobře pohnojili...]

To bylo myšleno jako "Mohlo to být i horší" :D

Jackson dostával prachy odevšud - v tom by byl balrog, kdyby to v tom nebylo vidět :)

Jsem prostě nechutný detailista :D

Zuřivě děkuji za komentář! :)

3 David Holec David Holec | Web | 14. prosince 2012 v 22:09 | Reagovat

[2]: Jasně, rozumím. :) Osobně jsem na to čekal, kousajíc si nehty už 2 týdny před premiérou. :D

S těmi penězi - díky bohu! Tady je využil opravdu naplno, aspoň šly do něčeho užitečného. Taky si potrpím na detaily, ale vzhledem k několikanásobnému zklamání ve filmových podobách knih (Eragon, HG apod.) jsem v tomto povolnější. :D

A taky je to jeden z důvodů, proč jsem se zatím nepodíval na Zaklínače. Ať už film, nebo seriál. :D Radši si 100x přečtu knihy. :D

4 Kevin *Wulfric* Scherrer Kevin *Wulfric* Scherrer | Web | 14. prosince 2012 v 22:39 | Reagovat

[3]: No já na to čekal už od dočtení poslední stránky knihy - pár let poté bylo oznámeno, že se chystá Hobit a já si říkal, jaká je to příjemná souhra náhod :D

Asi tak no. Harry Potter mě osobně v některých věcech zklamal, přesto si ale myslím, že je to nejvěrnější film vůbec.
Kromě Hry o Trůny, samozřejmě :)

Film je vlastně špatně sestříhaný seroš a ten sám o sobě, po efektové stránce, nestojí za nic.
Příběhová stránka je ale velmi věrná, bohužel se týká jen povídek - ságy bohužel ne... Tak, točili to před dvaceti lety poláci, takže nečekej zázrak :)
Ale... víceméně doporučuji, pokud jsi fanda samoúčelné nahoty :D

5 Storycollector Storycollector | Web | 15. prosince 2012 v 14:52 | Reagovat

Ten vedlejší hlavní záporák mi tam docela sedl. Sice v knize by už dávno nežil, ale zase je to ve filmu dobré zdůvodnění proto, proč se dostali tam, kam se dostali. Drak nastoupí ve dvojce a Sauron v hobitovi není vůbec. Respektive je off-screen a pak je jenom letmá zmínka, že Gandalf a další čarodějové s ním bojovali v Temném hvozdě jinak nic. Zasedání Moudré rady a takové vycpávky jsem vlastně i uvítala, protože mi dokázaly, že Jackson má scény, kterými dokáže film smysluplně vycpat, i když se tahle scéna nikde v knize neobjevuje. Doufám, že to udrží i v dalších dvou dílech. Byla by škoda kdyby mu došel materiál a další díly se rozplyzly do rozmělněné kaše plné ohromujících, ale prázdných speciálních efektů. Já byla na 3D titulcích, tak netuším, jak zněl Thorin v češtině (kousek Zaklínače jsem viděla, ale nevybavuje se mi hlas), ale podle popisu bych řekla, že se docela strefili. Přece jenom je to zahořklý bitvami a nesnázemi zocelený válečník a i těmi pohledy kontrastuje se zdvořilým a milým Bilbem.

6 Storycollector Storycollector | 15. prosince 2012 v 15:15 | Reagovat

http://www.youtube.com/watch?v=IojmA7VqJGo
Jestli myslíš tento hlas, tak tenhle se hodí víc na Filiho nebo Kiliho. Víš, kdo je dokonalý hlas pro Thorina? Martin Stránský! Aspoň myslím, že se tak jmenuje, hraje v Ordinaci v růžové zahradě, tak vím, jak vypadá, ale vždycky zapomenu, jak se jmenuje. :/
Už Richarda Armitage namlouval, když hrál v seriálu Robin Hood. Vždy se mi líbilo poslouchat to temné, ale samotové "vrnění".

7 Kevin *Wulfric* Scherrer Kevin *Wulfric* Scherrer | Web | 15. prosince 2012 v 15:31 | Reagovat

[5]: V knize už nežil, ale byl tam jeho syn - Azog vlastně nahradil Bolga. Dostali by se tam tak jako tak i bez Azoga (vlastně díky Bolgovi).
Sauron tam byl - přeci Nekromant z Dol Gulduru a vidět byl také - hned nadvakrát :)
To zasedání tam bylo zbytečné - kdyby tam mělo být, tak by to tam pan Profesor napsal.
Dobrá, poprvé, podruhé sice krásně kontrastuje, ale v dalších částech filmu je to už jen samoúčelná tvrďárna, hodna leda nějakého béčkového fantasy.

"Nejlepší" byla ta výměna pohledů na konci filmu - strom se nebezpečně naklonil nad propast, skřeti se chystají k útoku, Gandalf a ostatní po nich házejí zápalné šišky (Geniální nápad), už už to vypadá, že všichni umřou a Thorin se rozhodne, že nastal čas pomsty. Kamera se přepne do zpomaleného režimu, Thorin vrhá zabijácké pohledy po Azogovi, a Azog zase po něm, trpaslíci a hobit na stromě si uvědomují, co se chystá, kamera pomalu zabírá každičký obličejík, Thorin pomalu vykračuje vstříc nepřiteli, prochází plameny...

Na seriál Zaklínač se klidně podívej, ale já narážel na hru :)

8 Kevin *Wulfric* Scherrer Kevin *Wulfric* Scherrer | Web | 15. prosince 2012 v 15:33 | Reagovat

[6]: Jo, Martin Stránský aka Dr. House by byl asi ta nejlepší volba :)

9 Storycollector Storycollector | 16. prosince 2012 v 20:14 | Reagovat

[7]: Jo, o Sauronovi je tam zmínka, ale nepřímá (myslím knihu). Boj čarodějů s ním vlastně nikdy nesledujeme, jenom o něm referuje Gandalf, když se setkal s trpaslíky u Beorna.
WITCHER: Hru neznám už vůbec, takže komentovat hlas nemůžu.

10 Storycollector Storycollector | Web | 16. prosince 2012 v 21:08 | Reagovat

A na Azogova syna si taky pamatuju, ale dost pravděpodobně se jim Bolg nezdál dost výrazný na záporáka, zatímco idea takřka nezničitelného skřeta děsí víc, i když by samozřejmě mohli přivést do děje novou postavu, to jistě. No neudělali to.

11 Katujka Katujka | Web | 22. prosince 2012 v 16:48 | Reagovat

My jsme byli také v kině v CinemaStar v Hradci na 3D můžu říct, že efekty byli úplně úžasné, dabing bezvadný a zpracování a příběh ještě lepší! Rozhodně doporučuji 3D je to opravdu lepší a realištičtější! Moc se mi film líbil, myslím že patří mezi nejlepší a nejúžasnější filmy, které jsem viděla!

12 vkxtreeme vkxtreeme | Web | 25. prosince 2012 v 20:20 | Reagovat

Také jsem byl na Hobitovi a moc se mi to líbilo... byla to bomba

13 Matyldakr Matyldakr | Web | 27. prosince 2012 v 20:13 | Reagovat

Moc se mi líbil xD

14 Mizuru-chan Mizuru-chan | E-mail | Web | 29. prosince 2012 v 22:03 | Reagovat

Ja byla jak na dabingu, tak na originalu s titulky ..a libilo se mi oboje..i kdyz..original je proste original..ale Glum me stejne porad desi..:D to jak rychle dovede menit obliceje.. malem me mel pritel na kline v kine..:D teda ne ze by mu to vadilo..:D

15 Mechanický lemur Mechanický lemur | Web | 1. ledna 2013 v 23:39 | Reagovat

Mně se dabing tolik nezdál, holt zvyk ze všech těch trailerů... České hlasy se mi všechny zdály až příliš podobné, což není nikdy dobře. Ale 3D verze prostě pecka :)

16 Kevin *Wulfric* Scherrer Kevin *Wulfric* Scherrer | Web | 3. ledna 2013 v 21:14 | Reagovat

[10]: Taky pravda :)

[11]: 3D je holt "zázrakem" moderní techniky :)

[12]: a [13]: Tak to je skvělé! :)

[14]: "original je proste original" - svatá pravda :)
Mě Glum vždycky přišel strašně legrační :D

[15]: Nad podobností hlasů jsem se radši ani nepozastavoval...
Musím souhlasit!

17 nel-ly nel-ly | Web | 13. ledna 2013 v 1:59 | Reagovat

no já nevím, mně přišlo, že těch efektů tam chvílema bylo až moc... přežila bych, kdyby digitální trpaslíci furt neskákaly a někam neutíkali, ale víc se věnovali příběhu... a taky bych to přežila bez některých vtipů :-X

že jsme nebyly na 3D mi nevadilo, nijak zvlášť po tom netoužím, ale dabing v kině bych nesnesla... ani za nic, ale titulky jsem si užila a když přímo recitovali z knihy? ach jo, jo jo jo
mohlo to být mnohem mnohem horší :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama