Není všem dnům konec! | Paní jezera

10. října 2012 v 15:38 | napsal: Kevin *Wulfric* Scherrer (15) |  KNIHY

Poslední díl ságy o Zaklínači a Ciri.
Jak jen tohle dopadne?

ZaklínačZákladní informace:

Autor: Andrzej Sapkowski
Počet stran:
Překlad:
Vydal: Leonardo 2012
ISBN: 978-80-85951-74-5


Anotace:

" Had Uroboros se zakousl do vlastního ocasu. Něco končí, něco začíná. Také příběh zaklínačova hledání dospěl k závěru, Ciri, Geralt i Yennefer se na pozadí krvavého válečného konfliktu konečně setkají, ovšem podobně jako v předchozích dílech ságy nelze očekávat, že věci půjdou tak snadno, jak byly naplánovány.
Příběh Dítěte Překvapení, zlověstné věštby, lásky, krutosti a událostí, měnících tvář světa, se uzavírá v mohutném finále, v gejzíru imaginace, aby jednou provždy změnil fantastickou literaturu. Had Uroboros drží v zubech vlastní ocas, něco skončilo a cosi začíná..."

Recenze:

Přečtete si celou sérii jednou a budete nadšení.
Přečtěte si to podruhé a pochopíte, o čem to vlastně bylo.

Od prvního po pátý díl je v knihách stále větší a větší počet jmen. Na začátku mě to trochu zmátlo, ale pak jsem si zvykl. Byl jsem sice trochu zmaten, přesto jsem se od knihy nedokázal odlepit.

Ke stylu psaní nemám žádné výhrady - čirá profesionalita, nad kterou nejde než jen uznale kývat hlavou. Bohužel, stejně jako v předešlých dílech se pan Sapkowski nedokázal vyhnout nudným pasážím - schůzky čarodějek a taktizování králů. Víc by se mi líbilo, kdyby se držel hlavní příběhové linie a občas jen naznačil; ne že těm zbytečným kravinám, které vlastně ani nemá zapotřebí, věnuje jednu celou kapitolu.

Už jakmile jsem dočetl Věčný oheň, byl jsem dokonale lapen do světa Zaklínače. A teď, asi po týdnu od dočtení Paní jezera, nemůžu přestat přemýšlet o Ciri a Geraltovi, o Jednorožcích, elfech a trpaslících. Stáhl jsem si seriál, znovu se vrhnul na hru...

Kniha Paní jezera je podle mě dokonalým zakončením - taková třešnička na dortu. Já osobně jí nedokážu nic vytknout. Jakmile jsem dočetl knihu, a tím i celou sérii, bylo mi tak nějak divně. Jako kdyby skončilo něco důležitého a krásného zároveň.
Nemám ve zvyku číst nějakou sérii víc než dvakrát, ale k Zaklínači se určitě s radostí vrátím.
Líbí se mi, že děj začíná končit už v polovině knihy, a končí pěkně pomalu, ale netáhne se to.
Jediné, co se mi nelíbilo, bylo to, že ke konci zemře víc postav, než třeba v posledním díle Harryho Pottera. Naštvalo mě, že umřelo tolik skvělých lidí.

Nicméně, děkuji panu Sapkowskemu za těch pár nádherných dnů, kdy jsem mohl neustále opouštět realitu a prožívat dobrodružství s Geraltem, Ciri, Marigoldem, Yennefer, Cahirem, Yarpenem a Zoltanem a s dalšími skvělými postavami.

Plusy a mínusy:

+ Akce
+ Skvěle vygradované napětí
+ Autorův styl psaní
+ Výstižné popisy dějů, postav a měst
+ Z knihy přímo sálá středověká atmosféra

(Žádné mínusy)

Hodnocení:

Jestli si myslíte, že jste již vaši nejoblíbenější knihu objevili, po tomhle rozhodně zvážíte své rozhodnutí - 100%


Další recenze na knihy od stejného autora:

Nechť vzplane Věčný oheň! | Věčný oheň - 90%
Kdo prolévá krev elfů? | Krev elfů - 100%
Temná hodinka udeřila... | Čas opovržení - 95%
Jaký osud čeká Geralta? | Křest ohněm - 100%
Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? | Věž Vlaštovky - 100%


Zdroj obrázku: Casopisxb1.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Aidrien Assagir Aidrien Assagir | E-mail | Web | 10. října 2012 v 23:24 | Reagovat

Četla jsem všechny díly. Sapkowski je vynikající povídkář, ale jeho romány mě nenadchly. Obsáhlost děje mě mátla, takže jsem se v tom chvílemi těžce ztrácela. Závěrečná scéna, jak Geralt mluví s císařem (nebo co to bylo vlastně zač) a s tím spojené vysvětlení celého děje mě zklamalo. Čekala jsem od toho víc.

2 Hoja Hoja | 27. ledna 2014 v 18:39 | Reagovat

Aidrien Assagir... Tvoje kritika je asi tak konstruktivní a rozumná jako já jsem zaklínač. Možná se v tom ztrácíš kvůli tomu, že Sapkowski nepíše knihy pro hloupěší lidi.

3 "Wulfi" "Wulfi" | Web | 27. ledna 2014 v 22:47 | Reagovat

[2]: Tak pro příště bych určitě ocenil, kdyby se mi tu do komentujících nenaváželi anonymové, ale lidi dostatečně stateční (nebo vyspělí?), že se nebojí ukázat svou "tvář".
A když už mají potřebu se do někoho navážet, tak - prosím - do mě a MÝCH recenzí ;) Děkuji.

1) Nevím, jestli to víš, ale kritika nemusí být nutně konstruktivní. Tohle byl třeba parádní příklad subjektivní kritiky, která se založená na individuálních pocitech - ty mají tu parádní vlastnost, že se liší člověk od člověka.
2) Jsem rád, že mezi návštěvníky mého blogu patří i lidé na takové inteleguální úrovni, že patří mezi ty "chytřejší" lidi - až z toho sám přímo žasnu! :)
3) Díky za komentář! :)

[1]: Odpovídám hafo brzo, že? Achjo...
Povídky od Sapkáče jsem moc nečetl - i když pravda, ty tři povídkové knížky jsem zhltal za dvě odpoledne. Jinak jsem ale nic jiného nečetl.
Romány jsou možná trochu slabší - ale to je možná díky samotné podstatě zaklínače. Zaklínač jako takový se přímo hodí pro one-shoty, kde likviduje monstra, šou*tá a utrácí prachy, mlátí  (neposlušné) lidi a zachraňuje Marigolda. Jako základ pro román plný politikaření, intrik a výpravou za jednou (blbou) holkou, je to ale trošku slabší.
Geralt je prostě dobrej týpek, kterej zabíjí zlý lidi, monstra, peleší se s kde kým a kašle na nějaký vyšší principy a cíle. Ne rytíř na bílém koni, který zachraňuje dámu v nesnázích (i když jeho [a Cahirovu] motivaci chápu).
Uvidíme, co se vyklube z Období bouře ;)
Ten samotný závěr - s tím jezerem a Ciri... to byl řádný mindfuck a taky mě to trochu nakrklo.
Díky za komentář! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama