Co Erebos schvátí, to už nenavrátí | Erebos

10. října 2012 v 14:30 | napsal: Kevin *Wulfric* Scherrer (15) |  KNIHY

10:45 - pošťák mi předal knihu.
13:18 - Se slovy "Téda..." odkládám dočtenou knihu.
Jaké to bylo? Líbilo se mi to? A co styl psaní?

Erebos

Základní informace:

Autor: Ursula Poznanski
Počet stran: 320
Překlad: Karolína Kousalová
Vydal: Fragment
ISBN: 978-80-253-1303-9


Anotace:

" Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit? "

Recenze:

Paní Poznanski se rozhodla pro er-formu a, narozdíl od jiných autorů, jí to nesvedlo k tomu, aby prozrazovala děj. Ba naopak - nechá nás tápat, dokud to jde.
Nikdo o hře nesmí mluvit - ani spoluhráči mezi sebou - a celkově o hře nikdo nic neví, takže se na začátku nevíme nic. A běda tomu, kdo si název hry vygooglí!

Na začátku to byla trošku nuda, alespoň do té chvíle, než Nick dostal svoji kopii Erebosu. Po úporné instalaci se konečně začlo něco dít.
Líbilo se mi, jak realisticky je popsaná tvorba postavy, občas jsem si říkal: "Ona snad hrála WoWko!" Potom následovaly první krůčky, první souboje a první pokec se spoluhráči - vše podané věrně.

Kromě začátku jsem se pak vůbec nenudil. Vždycky se něco dělo. Ať už to byly herní momentky, které patřily mezi mé oblíbené, přes dění ve škole až po plnění úkolů v reálném světě.
A pokud se nevyhnutelně blížila nudná část, autorka ji okořenila pořádným dějovým zvratem. Naštěstí se ji to dařilo a nepůsobilo ani divně, ani nepřirozeně.

Knihu bych zhodnotil jako hodně povedený thriller na téma "Co všechno uděláte pro to, abyste mohli pokračovat v hraní?" Bohužel pro Nicka si úkoly, které dostane, aby mohl pokračovat, s ničím nezadají s umytím nádobí nebo vysátím pokoje. Mnohdy se rovnají přímo generálnímu úklidu pokojíčku!
Schválně jsem nenapsal "úkoly, které dostane ve hře", protože se týkají reálného světa. Od úkolů typu" Dones tohle tam a dej si pozor, ať tě nikdo nevidí" až po "Nasyp svému angličtináři prášky na srdce do čaje".
S posledním úkolem by měl problém jen málokdo, kdyby to ovšem nebyl milý stařík, který tuší, co je hra zač a chce zamezit tomu, aby se dál šířila a ničila jeho žáky.

Na knížce se mi hodně líbilo, jak autorka dokázala brilantně popsat pocity. Ať už to bylo při instalaci hry, tak při hraní Erebosu. Cokoliv, co Nick ve hře udělal, jsem si dokázal živě představit a dokonce nastaly chvíle, kdy jsem měl pocit, že Erebos hraju společně s Nickem - tady odvedla paní Poznanski skvělou práci.

Jediné, co mi na příběhu vadilo, byla inteligence hlavního hrdiny. Na rovinu - WTF?! Jelikož jsem celkem ješitný a nemám rád, když se hlavní hrdina chová, jako by do desíti neuměl napočítat, za tohle se budou strhávat body.
Copak bych se do někoho tak hloupého, že mu nedojde, že s ním hra manipuluje, mohl vžít? Ne, já ne. Bohužel, je mi líto - jinak by kniha dostala stovečku.

P.S.: Zpracování obálky je naprosto luxusní!

Recenzní výtisk věnoval Fragment, tímto mu děkuji :)


Plusy a mínusy:

+ Skvěle popsané pocity
+ Originální zpracování
+ Dobrý styl psaní

- Nuda na začátku
- Inteligence hlavního hrdiny

Hodnocení:

Opravdu neobyčejný knižní zážitek - 95%Zdroj obrázku: Fragment.cz
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 DominikaCouf DominikaCouf | 10. října 2012 v 18:23 | Reagovat

Knížku znám (zatím) jen z knižních blogů. Anotace zní zajímavě, ale ta obálka mi připomíná komouše a obočí jednoho sovětského prezidenta :DD
Po přečtení tvojí recenze mám na knihu jiný pohled. Myslela jsem si, že to bude spíš pro nějaký kluky "ajťáky", ale vůbec to tak nevypadá. Naopak, kouknu se nejspíš i po této knížce. Přijde mi totiž, že je škoda, že ty lepší knížky jsou většinou na série :/

2 Miri Miri | 12. října 2012 v 15:45 | Reagovat

Tak tuhle knížku si chci přečíst už hodně dlouho. A recenze mě na ní navodila ještě víc :)

3 *Wulfric* *Wulfric* | Web | 12. října 2012 v 16:00 | Reagovat

[1]: Myslíš Brežňěva? :D Jo, trochu to tak vypadá, ale kdybys nenapsala ten komentář, tak bych si to s komoušema vůbec nespojil :)
Né, je to knížka i pro normálního člověka, nemusíš hrát WoW ani nic podobného. Jen je to takové plus :)

[2]: Vážně? Tak to jsem rád :)

4 Jenova Jenova | Web | 16. ledna 2013 v 13:25 | Reagovat

Hmmm ... vyzerá to tak, že si ju musím zohnať :D Ako vášnivú hráčku príbehových RPG si ma navnadil na túto knihu :)

5 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 6. listopadu 2014 v 18:32 | Reagovat

Hm, tak to zní zajímavě, nedávno jsem si ji půjčila v knihovně, tak doufám, že si ji užiju...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama