Jaký osud čeká Geralta? | Křest ohněm

26. září 2012 v 18:09 | <*Wulfric*> (15) "Grey eminence" |  KNIHY

Další skvělý díl ze Ságy o Zaklínači!
Aneb " *urrrrrva mať!"


Křest ohněm


Základní informace:

Autor: Andrzej Sapkowski
Počet stran: 353
Překlad: Stanislav Komárek
Vydal: Leonardo 2011
ISBN: 978-80-85951-71-4


Anotace:


" Císař Emhyr chystá svatbu - po sňatku s princeznou Cirillou se stane nejen vládcem Cintry, ale podle věštby také pánem celého Severu. Že to s oním plánem nebude tak jednoduché, císař zjistí téměř okamžitě - někdo mu podstrčil dvojnici.
Přestože se snaží své odhalení utajit a pokračuje v přípravách sňatku, pravdu nakonec zjistí nejen Dijkstrova tajná služba, ale i společenství čarodějek, jež se rozhodly, že osud světa konečně vezmou do svých rukou.
Jen Geralt o podvržené princezně netuší nic. Rozhodne se, že vyrazí do Nilfgaardu a Ciri osvobodí. Aby se však dostal k ústí Jarugy, musí projít územím, na němž zuří válka. A jak se zdá, nemůže si být jist svým životem ani před vojáky útočícího Nilfgaardu, ani před jednotkami obránců, a tím méně před záškodnickými komandy Veverek… "

Recenze:

Stejně, jako předešlé knihy ze ságy o Zaklínači, mě ani tahle nenudila (zde se poprvé nestydím mluvit o knižní sérii jako o Sáze). Ba naopak - nerozpitvávala tolik politiku, jak tomu bylo v předchozích dílech - pořád se něco dělo. Ať už z pohledu prohnaného Dijkstry, zoufalého Zaklínače, ohrožené Ciri nebo třeba z pohledu Čarodějnického konventu.
Občas jsem se ale neubránil pocitu, že se pan Sapkowski zbytečně rozepisuje.

Dost se mi líbilo, jak dokázal autor pracovat s časy. V jedné kapitolce tedy Geralt říká: "Měl bych to udělat. Musím." A v následující kapitolce je nápsáno, co se stalo minulý den a tím je vysvětleno, co vlastně Zaklínač musí udělat. Nevýhodou je, že takovéhle časové skoky se dějí bez varování a tak se mi občas stalo, že jsem se přesvědčoval, zda jsem něco nepřeskočil. Pak jsem si zvykl a začal jsem to brát jako zpestření.

V minulých recenzích jsem to nepsal, teď to napíšu - hodně se mi líbilo, že na začátku každé kapitoly jsou jedna dvě ukázky z nějakých knížek ze světa Zaklínače. Občas se v nich skrývá... no, raději nebudu spoilerovat :)

Co mě pobavilo - už jsem přečetl obrovskou hromadu knížek a tak se mi nejednou stalo, že jsem následující odstavec předpověděl do puníku (jsem takový novodobý prorok Lebeda).

Upřímně jsem se zasmál, když trpaslíci občas použili slovíčka, která by se ve světě Zaklínače vyskytovat neměly - například počeštěné "Rychtyk!", které pochází z němčiny.


Plusy a mínusy:

+ Akce
+ Autorův styl psaní

- Zřídka zmatené (časové skoky)

Hodnocení:

Poláci sice mají nekvalitní potraviny, ale zato mají kvalitní spisovatele! - 100%
Zdroj obrázku: Casopisxb1.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama