Malé blogspot tajemství | malý tip pro blogery

11. července 2012 v 23:21 | <*Wulfric*> (14) "Grey eminence" |  Smetiště
Prosím, omluvte duplicitu, resp. znovuzveřejnění článku - BlogCZ se zbláznil.
Děkuji


Tohle berte jako návod, jak si zařídit slušný blog pomocí služby Blogger.


Leden 2012

Nedlouho poté, co byl založen tento blog, jsem začal přemýšlet nad tím, že bych od knih separoval PC hry a tak by na tomto blogu byly jen recenze na knihy a povídky.
Šel jsem hledat.
Do oka mi padl Blogger od společnosti Google - to samo o sobě bylo zárukou kvality. Řekl jsem si "Inu, proč ne?" a šel jsem do toho.
Jenže ouha, vyděsilo mě na první pohled nepřehledné uživatelské rozhrání a přestože (nebo právě proto) jsem měl pár zkušeností z Blogu, vůbec jsem netušil, která bije.

Současnost ( Červenec 2012)

Předevčírem jsem se rozhodl, že Bloggeru dám znovu šanci, přeci jen, mé zkušenosti stouply od letošního ledna o několik levelů.
Najednou bylo uživatelské rozhrání jednoduché, přívětivé a pohodlné. O nepřehlednosti ani památka. Zjistil jsem, že na Bloggeru jdou používat takzvané "templates" - šablony, což jsou něco jako naše "dessy" nebo "laye" (nechápu, proč do slova "dess" cpou dvě "s", když ve slově "design" je jen jedno - beztak to je výplod nějaké růžovky).
Používat tyhle šablony je celkem jednoduché, ale když se něco porouchá, je to buď na obnovení ze zálohy (to asi ale dělá jen málokdo z nás) nebo na "ajťáka" - protože kdo z vás by se vyznal v tomhle:
.: Klikni na obrázek pro plnou velikost :.
Naštěstí mám štěstí (divná fráze), že jsem dost učenlivý a tak jsem se přiučil základům programovacího jazyka HTML/XML celkem rychle. S pár návody (s tím, který byl "přibalen" k šabloně) a hlavně dobře vyrobenou šablonou jsem znovu "rozjel" odnož Wulfrion blogu na blogspotu.

Jak na to…

Záměrně jsem zvolil modernější šablonu a nepoužil jsem náš design nebo nějaký jiný, podobně středověký. Vytvořil jsem i zcela nové a odlišné logo.
[Existuje přes 100 stránek, kde se dohromady nalézá přes 1500 šablon. Troufám si říct, že minimálně 50 z nich by se Vám mohlo líbit a jak jsem již řekl, návod na použití/aplikování šablony je VŽDY přibalen v souboru ".zip" spolu s potřebným ".xml" dokumentem - pak už je jen na Vás, jakou podobu dáte blogu, případně, jakou šablonu si vezmete]
Sami se o výsledku můžete přesvědčit kliknutím na Wulfrion2 logo.

.: Promiňte mi tu "nestydatou" reklamu :) :.
Co mě osobně na Bloggeru oslovilo/oslnilo nejvíce?
Volnost.
Když chcete kamkoliv vložit "něco", tak to tam prostě vložíte a ono to tam je. Ne jako tady na Blogu, kde to v WYSIWYG editoru vidíte, ale přímo na blogu se to neobjeví.
Dále se mi líbí to, že v souboji jakoby-Word editoru a HTML editoru jasně vítězí právě druhý jmenovaný - Google tedy jasně říká: "Klidně si tady piš, ale pokud chceš mít na blogu "pokročilejší funkce", měl by ses naučit základy HTML, kamaráde [přátelské poplácání po zádech a milý, dobrotivý úsměv]".
Suverénně největší výhoda Bloggeru spočívá v tom, že až na koncovku ".blogspot.cz" nebo ".blogspot.com", nejde poznat, zda se jedná o blog nebo opravdové webové stránky.
Tímhle ↑ neříkám, že je služba BlogCZ špatná, nebo, že se mi nelíbí (kdyby jo, tak bych sem s Palackem asi vůbec nevlezl, že?), ale jen to, že Blogger poskytuje rozsáhlejší služby. Oproti Blogu to má ale háček - poskytuje služby jen těm, kteří ví, jak ty služby napsat v HTML jazyce.
Na internetu ale koluje spousta užitečných rad a návodů a když nejste vyloženě tupí jako tykev [kdosi v první řadě vstává a mává na mě], lecčemu se přiučíte tak, jako jsem se přiučil i já.
No, a to, že jsem vám právě dal návod, jak si zařídit lepší blog u "konkurence" (pochop: jakou může být BlogCZ, při svých omezených [leč polopatických] službách, konkurencí pro Blogger [který je podporován samotným Googlem], který má tolik možností, kolik má uživatel fantazie [a znalostí v HTML jazyce - ale od toho tady jsou přece návody, ne?]) berte jako malé tajemství :)
Přeji krásné prázdniny plné letního sluníčka (a taky přeji dostatek chlazených nápojů),

*Wulfric*

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nel-ly nel-ly | Web | 12. července 2012 v 0:29 | Reagovat

jako html kódy... neřekla bych, že jsem kdovíjak dobrá :D... ale umim to
a potom, co blog.cz dělá často vylomeniny a až příliš blbne, jsem si říkala, že bych se mohla posunout jinam
jenže blog má tak jednoduchý ovládání, který se dokonale přizpůsobí, že jsem zlenivěla a zvykla si, takže představa, že se probírám šablonama a vůbec (např. na webnode, který vypadá mnohem líp než blogger, pise.cz apod), mě popravdě děsí

2 *Wulfric* *Wulfric* | E-mail | Web | 13. července 2012 v 23:08 | Reagovat

[1]: Zdravím, ne-ly.
Webnode jsem zkoušel taky, sice vypada lip, ale pořád tomu něco chybělo.

Pravda, nejdřív to vyděsilo i mě, ale ono se to nezdá - ubíhá to celkem rychle. Nakonec jsem mezi tisíci šablonami našel 5 nejlepších a jednu z nich právě používá naše filiálka - Wulfiron 2.

Pokud to ale člověku s html jazykem jde, může klidně začínat se základní šablonou a už jen připisovat řádky textu/kódu.

3 Iksí Iksí | Web | 24. srpna 2012 v 19:41 | Reagovat

Ještě bych dodala, že na Blogspotu nemusíte mít reklamu, když ji tam nechcete. Právě reklama mi na Blog.cz docela vadí - především, když s článkem vůbec nesouvisí a/nebo je se zvukem.
Jinak na Blogspotu je určitě docela dobré umět HTML. Ale současné ovládací rozhraní Blogspotu je hodně intuitivní a dá se rychle pochopit. Pro začátek se určitě dají použít základní šablony a upravit si je v návrháři šablon i bez znalosti HTML.
Další výhodu Blogspotu vidím i v tom, že nabízí hodně doplňků a navíc se dají přidávat aplikace třetích stran.
Možná někdy o srovnání Blogspotu a Blog.cz napíšu taky nějaký článek, určitě by se toho dalo napsat hodně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama