Asfalťáci mají těžkou práci…

30. května 2012 v 19:02 | <*Wulfric*> (14) |  KNIHY

Kuffenbach by mohl vyprávět!

Asfalt


Základní informace:

Autor: Štěpán Kopřiva
Počet stran: 640
Vydal: Crew 2009
ISBN: 978-80-87083-40-6

Anotace:

"Žoldáci neumírají. Odcházejí do pekla, kde se spojují. Že je toto známé rčení pravdivé, se členové Kuffenbachova komanda přesvědčí po jedné nepříliš povedené akci. Jenže peklo není žádná pohádková idylka - ale temná industriální dimenze, kde jsou mrtví degradováni na mazlavou hmotu, na pouhý materiál. Svět, kde je lidská rasa jenom něco jako asfalt. Problém je v tom, že Kuffenbachovi vojáci se s touto rolí odmítnou smířit. A jelikož mají výcvik, zkušenosti i potřebnou dávku šílenství, situace se poměrně rychle zvrhne. - Pět žoldáků proti celému peklu. - Noe může rovnou začít stloukat nový škuner. - Protože tenhle svět utone v krvi."

Recenze:

Začátek knihy… nějakej Kuffenbach, nějakej Ostranski a nějaké trable. Začátek jako vystřižený z nějakého českého filmu o životě mužů středního věku. Oba pracují jako ochranka v jakémsi velkoobchodě ve Švédsku. Jejich práce je baví, ale pak je Ostranski vyhozen, když přizabije chyceného zloděje.
Když se zdá, že oba spáchají sebevraždu, objeví se v baru, kde se právě opíjejí, muž v bílém saku od Armaniho, s nabídkou na "prácičku", za kterou slibuje pohádkovou odměnu. Někde si totiž zjistil, že Kuffenbach spolu s Ostranskim, Vorošilovem a Holofaustem kdysi vedli námezdní komando.
Všichni se tedy zase dají dohromady, zavzpomínají na staré žoldácké časy a po letech se vrací do akce.
Nicméně, muž v bílém saku jim trochu kecal a tak to jde celé do Pekla - doslova.

Teď nastává chvíle, kdy bych se měl jakoby nenuceně přesunout k hodnocení samotného obsahu knihy, ale mějte ztrpení, je tu pár věcí, které bych chtěl připomenout.
Zprvu mě zaujala obálka, na které je nakreslen démon, držící M16, jak frajersky sedí na jakémsi vehiklu, postaveném z masa a kostí. Řekl jsem si, že když už porovnávat pana Kopřivu s Mistrem, tak se vším všudy.
Obálka Asfaltu souvisí s dějem knihy - přímo z ní srší ironie, černý humor (to, co najdete v knize) - narozdíl od Kulhánkových obálek (vyjma Vyhlídky na věčnost - kterou obsahově beru jako lehkou vykrádačku Asfaltu), kde sice najdete nějakou pěknou ženštinu (Dobře, dobře - až na Stroncium), ale nic vám o knize neřekne.

Trapně neoriginálně se vrhám na obsah knihy.
Narozdíl od Mistra, se kterým je často srovnáván, píše pan Kopřiva v er- formě a, nešáli-li mne zraky, v budoucím čase - což je samo o sobě celkem zajímavé.
Ostatní věci jako humor, brutalita, sarkasmus, akce a popisy se autorovi upřít nedají, ale v porovnání s Mistrem je to (hlavně co se týče humoru a popisů) trošku slabší.
Na druhou stranu žasnu nad autorovou slovní zásobou - hlavně v pasážích s Chorozonem.

Příběh je (alespoň podle mě) originální, sice se trošku vleče, ale pozadí děje je hodně dobře propracované (různé satanistické bláboly, teorie apod.) - jen se mi nelíbilo, jak autor ztvárnil anděly a že trošku nevyřešil pár detailů co se týče Nebe.

Plusy a mínusy:

+ brutální
+ humorné
+ autorův neobvyklý styl psaní
+ peklo

• Lucifer je mrtvý ( bylo by srandovní, kdyby se s ním muselo komando nějak vypořádat)
• podivný, ale nepředvídatelný konec

- celkově slabší, než Kulhánek

(puntíky jsou spíše poznámky, než kladné/záporné body)

Hodnocení:

Kniha, která určitě stojí za přečtení. Pokud ale znáte Kulhánka, nečekejte nic nového pod sluncem - 85%

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Miri Miri | 31. května 2012 v 14:30 | Reagovat

Jsem ti vděčná, že jsi zahrnul do hodnocení i obálku, protože já přes ni mám velkou samolepku z knihovny.
Celkově s tebou skoro ve většině souhlasím. Srovnávat s Kulhánkem budu moci až si od něho něco přečtu, takže to zatím nechám stranou.
Předem bych asi řekla, že nemám ráda tenhle typ knížek. Příjde mi hrozně jednoduché někomu zvedat žaludek nechutnými popisy. Když se u knížky rozbrečím tak si řeknu, že autor umí psát. Když se mi udělá špatně tak jsem naštvaná, že autor zneužívá mého slabého žaludku. Ovšem Asfalt mi v tomhle vůbec nevadil, protože ve mě nezanechalo pocit jen šťouchání do oka. Oproti Zabíjení je to rozhodně pokrok a kdyby od Kopřivy vyšla ještě nějaká knížka tak bez váhání čtu, protože věřím, že se bude pořád zlepšovat.

Díky za recenzi. Chtěla jsem jen vědět jestli hodnotíš knížky přísněji, nebo lehčeji než já, abych věděla jak mám přihlížet na tvoje recenze. :)

2 *Wulfric* *Wulfric* | 31. května 2012 v 15:04 | Reagovat

[1]: I to, abys někoho přiměla ke zvracení je jistá forma umění :D
Takový Leny Herák je důkazem .)

3 *Wulfric* *Wulfric* | 31. května 2012 v 15:05 | Reagovat

[1]: Mimochodem, jsem teda přísnější nebo měkota?

4 Miri Miri | 31. května 2012 v 15:54 | Reagovat

[3]: Vážně to chceš slyšet? :D
Jestli si mám vybrat mezi těmi možnostmi co mi nabízíš tak jsi měkota, myslím si ale, že to hodnotíš velice podobně jako já, možná jen z trochu jiného úhlu pohledu :)

5 *Wulfric* *Wulfric* | 31. května 2012 v 16:52 | Reagovat

[4]: Měl bych přitvrdit?

6 Miri Miri | 31. května 2012 v 20:52 | Reagovat

[5]: Ne, rozhodně ne. Věř, že hledáním chyb a psaním tvrdých kritik by sis za chvilku četbu znechutil. Prostě si to užij a pak napiš svůj pocit z knihy. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama